Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

...

24.11. Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w październiku.

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 17.11 - PAP

"Na przełomie ubiegłego i bieżącego roku dostosowaliśmy realny poziom stóp procentowych do bardzo silnego pogorszenia koniunktury. Globalny kryzys był zdarzeniem wyjątkowym. Dlatego prędzej czy później wyniknie potrzeba dostosowania realnego poziomu stóp do poprawiającej się ponownie koniunktury".

"Obraz koniunktury, jaki wyłania się z comiesięcznych raportów Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH pokazuje, że wyraźne ożywienie koniunktury przyjdzie dopiero za jakiś czas, gdy zacznie się proces odbudowy zapasów i ponownie zacznie zwiększać się wykorzystywanie mocy wytwórczych".

"Projekcja NBP mówi, że w gospodarce dość długo będzie utrzymywała się ujemna luka popytowa. Dlatego uważam, że nowa Rada Polityki Pieniężnej będzie miała dostatecznie dużo czasu, by spokojnie zastanowić się nad momentem i skalą zmiany poziomu stóp procentowych. Wysoce prawdopodobne jest jednak, że w początkowych miesiącach przyszłego roku realna stopa procentowa będzie stopniowo rosła w wyniku spadku inflacji, co sprawi, że będzie ona - w pewnym sensie samoczynnie - dostosowywała się do stopniowo ożywiającej się koniunktury".

====================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 13.11 - TVN CNBC

"W najbliższym czasie pewnie złoty będzie się umacniał. Na tle mapy gospodarczej Europy my się jawimy w tej chwili jako niekwestionowany lider gospodarczy. Mamy dodatni wzrost gospodarczy (...), po drugie udało nam się utrzymać dość wysokie tempo wzrostu po spadku eksportu, co też jest zdarzeniem rzadkim w całym świecie. Po trzecie mamy mały przyrost bezrobocia. To wszystko powoduje, że nasza gospodarka jest coraz częściej postrzegana, jako gospodarka o naprawdę zdrowych fundamentach".

"To znajduje wyraz w tym, że złoty staje się, może nie światową, ale w każdym razie dobrze ocenianą na świecie walutą".

====================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 13.11 - TVN CNBC

"(...) kredyty będą najprawdopodobniej drogie w nadchodzących miesiącach. Po pierwsze jest niedużo pieniądza na rynku, mimo wszystko. Będzie konkurencja. Brakuje poczucia zaufania na rynku kredytu, w związku z tym to się przekłada na cenę kredytów".

"Banki w okresie, kiedy udzielały kredytów nadzwyczaj chętnie, teraz boją się, że części tych kredytów nie spłacimy, w związku z tym następnym, którzy przychodzą po kredyty, stawiają warunki dużo ostrzejsze niż kilkanaście miesięcy temu".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 9.11 - PARKIET

"Rada wysyła sygnały, że do końca swojej kadencji nie będzie podejmować żadnych działań odnośnie do stóp procentowych".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 3.11 - TVN CNBC

"Fundamenty naszej gospodarki są stabilne i dają pełne podstawy do tego, aby przekładały się również na stabilność waluty".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 3.11 - TVN CNBC

"Jeśli chodzi o repo 12-miesięczne, jest to decyzja zarządu. Jest to instrument, który funkcjonuje. Wydłużenie horyzontu mieści się w ramach decyzji operacyjnych. Jeśli chodzi o kredyt wekslowy, on powinien zostać przyjęty jeszcze w tym roku. Rada już zasygnalizowała potrzebę jego przyjęcia w założeniach polityki pieniężnej na rok 2010".

"Ważnym instrumentem jest też kwestia wykupu obligacji. Będziemy prezentować to Radzie na kolejnych posiedzeniach. Mam nadzieję, że przyjmie nasze argumenty".

"Instrumenty, o których mówimy, potrzebne będą raczej ewentualnie i potencjalnie w przyszłości. Obecnie można powiedzieć, że nasz rynek w jakiś sposób będąc nadpłynnym, w mniejszym stopniu jest zależny chociażby od takich operacji, jak repo. Nie należy jednak wykluczyć, że okresowo może pojawić się potrzeba takich działań bardziej stanowczych, bardziej zdecydowanych. NBP będzie do tego przygotowany".

====================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 3.11 - TOK FM

"Do końca roku inflacja prawdopodobnie będzie się utrzymywać w okolicach 3 proc. Jednak z uwagi na podwyżki cen żywności w okresie świątecznym, inflacja pod koniec roku znajdzie się powyżej tej granicy".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 29.10 - TVN CNBC

"Banki przez pewien okres będą miały problem z pogorszoną jakością kredytów, jest wysoce prawdopodobne, że na jakiś czas zapadalność (operacji repo - PAP) zostanie wydłużona na 12 miesięcy, jakkolwiek powinna być to zmiana o charakterze przejściowym. Wraz z poprawą koniunktury sytuacja będzie się poprawiać".

====================================================

MARIAN NOGA - 28.10 - PAP

"Przy stabilnej referencyjnej stopie procentowej i obniżającej się inflacji, będzie wzrastać realna stopa procentowa, która będzie informować uczestników rynku o cenie pieniądza w sposób właściwy i pomoże gospodarce powrócić na ścieżkę zrównoważonego wzrostu".

"Może się wydawać, że przez II-III kwartały polityka pieniężna w Polsce może być nudna, ale to znaczy polityka dobra, która analizuje bacznie wszystkie dane makroekonomiczne i trzyma rękę na pulsie, jest forward-looking. Kolejna Rada może przejąć neutralne nastawienie i przyglądać się bacznie gospodarce, a jest w niej dużo niepewności. W lutym nowa RPP będzie dysponowała nową projekcją inflacji i PKB i będzie mogła ją porównać z tym, co pokazała październikowa projekcja".

====================================================

JAN CZEKAJ - 28.10 - TVN CNBC

"Nie sądzę, żeby się zmieniło (nieformalne nastawienie RPP-PAP) do końca kadencji. Sądzę, że jeśli nie wydarzy się nic, co by do tego skłoniło, nie powinno być zmian tego sformułowania".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 28.10 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Dzisiejszego zapisu w komunikacie nie należy traktować dosłownie. Jest to sygnał, iż RPP chce przekazać, że jeżeli nie nastąpi dramatyczne pogorszenie sytuacji w gospodarce i nie zajdą inne nieprzewidziane zdarzenia, to stopy do końca kadencji pozostaną bez zmian".(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansestopy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)