Trwa ładowanie...
dtrjced

Ziemniak już nie ukryje swojego pochodzenia. Tak ministerstwo chce chronić kartofle z Polski

Ziemniaki będą musiały miały mieć oznaczenie kraju pochodzenia - zdecydowało Ministerstwo Rolnictwa. Tym samym resort przychylił się do próśb polskich rolników i producentów warzyw. To jednak nie koniec zmian. "Młody ziemniak" teraz będzie musiał naprawdę być młody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ziemniak już nie ukryje swojego pochodzenia. Tak ministerstwo chce chronić kartofle z Polski
(123RF)
dtrjced

Projekt rozporządzenia w tej sprawie już jest gotowy i jeśli wszystko pójdzie po myśli resortu, to już niedługo wszystkie ziemniaki będą miały oznaczenie, skąd tak naprawdę pochodzą - poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Resort zapowiada też podwyższenie i ujednolicenie kar za niezastosowanie się do tych wymagań.

Zieminaki będą oznaczone. Polscy producenci nie radzą sobie z konkurencją?

Rolnicy od dawna forsowali takie rozwiązania. Argumentują, że stawki za ziemniaki są coraz niższe. Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowe wynika, że mają zresztą rację. Pod koniec kwietnia w spółdzielniach ogrodniczych kilogram ziemniaków kosztował około 0,41 zł, podczas gdy w 2017 roku można było dostać za niego 60 groszy.

dtrjced

Nietypowe zastosowanie ziemniaków. Zobacz wideo;

Na 9 maja Unia Warzywno-Ziemniaczana zapowiedziała nawet protest w kilku miastach - rolnicy tłumaczą, że Polska jest zalewana zagranicznymi produktami, przez co stawki dla nich są coraz niższe. Rolnicy zwracają także uwagę na to, że wiele zagranicznych produktów żywnościowych jest przepakowywanych w polskie opakowania.

Resort rolnictwa zapowiedział jeszcze więcej zmian, dotyczących hodowli ziemniaka. Ściślej ma być definowane na przykład pojęcie "młodego ziemniaka". Zdaniem polskich rolników, wielu zagranicznych producentów oznacza w ten sposób kartofle całkiem dojrzałe, co z jednej strony wprowadza klientów w błąd, a z drugiej - jeszcze bardziej psuje rynek.

dtrjced

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtrjced

Podziel się opinią

Share
dtrjced
dtrjced