Trwa ładowanie...
d3gt1wm

Zima na letnich oponach? Możesz stracić pieniądze

Choć obowiązku korzystania z zimowych opon w Polsce nie ma, to i tak za ich brak można sporo zapłacić. Ubezpieczyciele nie zawsze wypłacą odszkodowanie z autocasco, jeżeli mimo śniegu na drodze kierowca jechał na letnim ogumieniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Choć obowiązku jazdy na oponach zimowych w Polsce nie ma, to czasami może się to opłacić. Nie mówiąc już o bezpieczeństwie
Choć obowiązku jazdy na oponach zimowych w Polsce nie ma, to czasami może się to opłacić. Nie mówiąc już o bezpieczeństwie (Materiały prasowe)
d3gt1wm

Jak przypomina "Fakt", Polska jest jednym z niewielu unijnych krajów, w którym nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. W przeciwieństwie do takich krajów jak na przykład Austria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Szwecja czy Słowacja. Teoretycznie można więc jeździć na letnich przez 365 dni w roku.

Mandatu za to nie będzie. W innych krajach odwrotnie - na przykład w Austrii potencjalna kara wynosi 35 euro. Chyba że policja uzna, że brak zimówek stwarza niebezpieczeństwo dla pozostałych kierowców, to mandat może wzrosnąć nawet do 5 tys. euro. W Niemczech taryfikator przewiduje 120 euro, a w Czechach - 2 tysiące koron, czyli około 350 zł.

Choć w Polsce policja krzywdy za brak "zimówek" kierowcom nie zrobi, to kierowcy i tak mogą stracić. Mowa tu przede wszystkim o wypłacie odszkodowania z polisy autocasco (dla OC oraz assistance nie ma to znaczenia). - Nawet jeśli w umowie nie ma jasno sformułowanych postanowień dotyczących dostosowania ogumienia do warunków atmosferycznych, nie oznacza to, że kierowca nie musi tego robić. Takie zachowanie może zostać uznane przez ubezpieczyciela za rażące niedbalstwo, a tym samym za podstawę do zmniejszenia wysokości odszkodowania - dodaje Jakub Nowiński, ekspert Superpolisa Ubezpieczenia.

d3gt1wm

To, że kierowcom nie grozi mandat, nie znaczy, że nie trzeba korzystać z zimowych opon. - Słowem-kluczem jest tu bezpieczeństwo. Według raportu Komisji Europejskiej z 2016 r. korzystanie z opon zimowych obniża ryzyko wypadku o 46 proc., a wprowadzenie obowiązku ich zmiany obniża ogólna liczbę wypadków o 3 proc. W polskich warunkach przełożyłoby się to tysiąc wypadków rocznie mniej - puentuje ekspert ubezpieczeniowy.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3gt1wm

Podziel się opinią

Share
d3gt1wm
d3gt1wm