Trwa ładowanie...

Zlecenia do kontroli. Inspekcja Pracy zapowiada masowe inspekcje w firmach

Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega pracodawców, że będą musieli zamieniać zlecenia w umowy o pracę i zapowiada masowe kontrole - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Zlecenia do kontroli. Inspekcja Pracy zapowiada masowe inspekcje w firmach
Źródło: PAP
d1did21

Rozpoczynają się kontrole przestrzegania obowiązujących od nowego roku przepisów o 13-złotowej stawce godzinowej dla zleceniobiorców. Ich ubocznym skutkiem będzie przekształcanie umów cywilnoprawnych w umowy o pracę - pisze dziennik.

"Inspektorzy zweryfikują dokumentację dotyczącą godzin przepracowanych przez zleceniobiorcę. A z tej może wynikać, że zatrudniony wykonuje obowiązki na zasadach, przy których powinno się zawierać klasyczną umowę o pracę. Jeśli inspektor uzna, że firma nadużywa zleceń, może do niej wystąpić o ich zamianę na umowę o pracę - czytamy w artykule. Tylko w 2016 r. przekształcono w ten sposób 2,5 tys. kontraktów - dodaje "DGP".

W opinii dziennika walka ze śmieciowym zatrudnieniem ma być skuteczniejsza również dzięki zwiększeniu kontroli nakierowanych wyłącznie na badanie umów cywilnoprawnych. "W 2017 r. ma być ich 1,5 tys., czyli o połowę więcej niż rok temu" - podsumowuje "Dziennik Gazeta Prawna"

d1did21

Podziel się opinią

Share
d1did21
d1did21