Trwa ładowanie...

Złodziej może pożyczyć pieniądze na twoje konto

Już kilka tysięcy Polaków mogło paść ofiarą nowej metody oszustów. Zagrożone mogą być te osoby, które potwierdzały swoje dane przelewem internetowym. To coraz popularniejszy sposób zakładania konta w banku.

Share
Złodziej może pożyczyć pieniądze na twoje kontoŹródło: Jupiterimages
d32i4pk

Przedstawiciele internetowych firm kredytowych alarmują o pojawieniu się nowego zjawiska. Oszuści wyłudzają pożyczki, wykorzystując do tego celu bankowe konta założone na tzw. słupy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Nowość polega na tym, że słupy pozostają nieświadomi swojej roli, bowiem przestępcy otworzyli konta na ich nazwisko bez ich wiedzy i zgody.

Jest to możliwe, ponieważ kilka banków, m.in. Alior Sync, BOŚ i mBank, pozwala na otwieranie kont bez podpisywania papierowej umowy. Do założenia rachunku wystarczy wypełnienie formularza w internecie, a następnie potwierdzenie danych przelewem z innego banku.

Okazuje się, że to ułatwienie dla klientów wykorzystują złodzieje, którzy zakładają konta na cudze nazwisko.

d32i4pk

W jaki sposób złodzieje wyłudzają dane? Jak czytamy w gazecie najpierw werbują chętnych np. do testowania usług bankowych, a pod pretekstem podpisywania umowy uzyskują dane osobowe. Dzięki zdobytym informacjom otwierają rachunek na cudze nazwisko. Następnie nakłaniają ofiary do przelewu na symboliczny grosz w celu potwierdzenia danych do umowy. W ten sposób aktywują konto, na które są w stanie uzyskać pożyczkę.

Po pieniądze zwracają się do firm oferujących zdalne pożyczki, takie jak np. ViaSMS, Vivus i SMS365. Tutaj również są w stanie potwierdzić dane przelewem bankowym. Ofiary dowiadują się zwykle o problemie dopiero wtedy gdy trzeba spłacać pożyczkę.

- Takich klientów nie windykujemy. Natychmiast po uzyskaniu informacji o możliwości zaistnienia przestępstwa sprawę przekazujemy policji - zapewnia Ewelina Fastyn z SMS 365.

Jak czytamy w "DGP" bankowcy przyznają, że zdarzają się przypadki zakładania kont na słupy, ale skala tego zjawiska jest jeszcze niewielka. Nieoficjalnie wiadomo, że liczba takich kont rośnie. O procederze wie już policja.

d32i4pk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32i4pk
d32i4pk