Trwa ładowanie...

Złodziej okradnie i jeszcze wyłudzi kredyt na ciebie

W drugim kwartale tego roku oszuści próbowali wyłudzić z banków ponad 71 milionów złotych kredytów, wykorzystując do tego fałszywe dokumenty. To o blisko 30 milionów złotych mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku, kiedy złodzieje chcieli wyłudzić kredyty na kwotę bliską 100 milionów złotych - wynika z raportu o dokumentach infoDOK, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Złodziej okradnie i jeszcze wyłudzi kredyt na ciebieŹródło: AFP
d223iqz
d223iqz

To także mniej niż w II kwartale zeszłego roku.

Kradzione dokumenty, oprócz wyłudzeń kredytów, wykorzystywane są między innymi do zakupu telefonu lub zawłaszczenia pieniędzy, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat.

Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich, który koordynuje prace Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone, podkreśla, że w II kwartale udaremniono ponad 1700 tego typu wyłudzeń. Dodaje, że jest to najmniejsza liczba w całym okresie objętym badaniem, czyli od końca 2007 roku. Wyjaśnił, że w bankach wzrasta liczba zastrzeganych dokumentów. W związku z tym rośnie też prawdopodobieństwo tego, że przestępca, który będzie próbował wyłudzić kredyt, trafi na dokument już zastrzeżony, jest znacznie wyższe.

Ekspert przypomina, że w przypadku zgubienia lub skradzenia nam dokumentów powinniśmy jak najszybciej powiadomić oddział banku, w którym mamy rachunek; powiadomić najbliższą jednostkę policji, zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną.

Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzenia kredytów w II kwartale wyniosła blisko 24 tysiące złotych. Rekord padł na Śląsku, gdzie próbowano wyłudzić 10 milionów złotych.

d223iqz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d223iqz