Trwa ładowanie...
d3tn2oi
Dom Maklerski BOŚ

Złoty mocny, ale rośnie ryzyko korekty

Początek tygodnia przynosi nieznaczną realizacje zysków na parach związanych z polską walutą: Złoty notowany jest następująco: 4,2368 wobec euro, 3,2190 względem dolara oraz 4,51 w przypadku zestawienia z frankiem szwajcarskim.

Share
d3tn2oi

Rentowności długu oscylują blisko 5,61% (obligacje 10-letnie), jednak daje się zauważyć spadek cen w przypadku instrumentów o krótszym terminie zapadalności – 2letnie obligacje skarbowe notują wzrost rentowności od 23 stycznia, aktualnie 4,71%.

W opublikowanym dzisiaj wywiadzie prezes NBP, Marek Belka, powiedział, że w opinii Rady kanał kursowy (wzrost wartości złotego) jest najbardziej efektywnym sposobem oddziaływania na inflacje. Dodał, iż im gospodarka jest w lepszym stanie tym, większe jest prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych. Złotemu w trakcie piątkowej sesji pomógł odczyt wstępnego PKB dla gospodarki Polskiej za rok 2011r. na poziomie 4,3% (spodziewano się wpierw 4,00%, a następnie 4,2%). Jednocześnie Belka dodał, że nawet spadek inflacji o 1 pkt proc. w wyniku umocnienia polskiej waluty na rynku nie będzie satysfakcjonujący z uwagi na fakt, iż ciągle znajdować się ona będzie blisko górnej granicy celu inflacyjnego NBP (2,5% +/-1%). Naszym zdaniem analiza zbiorczych wypowiedzi członków Rady z ostatnich miesięcy pozwala przypuszczać, iż gremium nie zdecyduje się na zmianę stóp w pierwszym półroczu 2012r. RPP znajduje się w fazie wait&see oczekując na publikacje projekcji inflacyjnych NBP w marcu oraz rozwój sytuacji gospodarczej w
kraju.

Dodatkowo prezes NBP oświadczył, iż deficyt finansów publicznych w roku 2012 ma szanse obniżyć się do 3% PKB z około 5,5% w 2011r. Warto pamiętać jednak, iż Rada Polityki Pieniężnej w opinii do budżetu na rok 2012 określiła ten scenariusz jako obarczony poważnym ryzykiem z uwagi na kluczowy wpływ czynników zewnętrznych niezależnych od potencjału gospodarki polskiej. Rząd Polski musi dążyć do obniżenia deficytu poniżej 3% ponieważ, pomimo pozytywnej opinii KE w sprawie działań podjętych w tym celu to procedura wobec Polski nie została zamknięta.

d3tn2oi

Ponadto w trakcie dzisiejszej sesji resort Ministerstwa Finansów zaoferuje na aukcji dług o wartości 2,0 mld – 4,0 mld PLN w postaci 52-tyg i 30-tyg bonów skarbowych. Po ostatnich bardzo udanych przetargach oczekuje się, iż oferta zostanie dopięta z uwagi na pozytywny odbiór naszego długu przez inwestorów zarówno krajowych jak i zagranicznych ( 26 stycznia polska rozpoczęła sprzedaż transzy 10-letnich obligacji denominowanych w dolarach o wartości 1mld USD) Jednocześnie czynnikiem ryzyka dla dzisiejszej aukcji jak i kształtowania się nastrojów na rynkach globalnych jest dzisiejsza oferta długu Włoch, gdzie po raz pierwszy od piątkowej obniżki ratingu Włoch przez agencje Fitch zaoferowane zostaną 4 serie obligacji.

Głównym czynnikiem kształtującym nastroje zarówno na rynkach globalnych jak i polskiej waluty będą informacje nt. rozmów w Grecji dotyczących restrukturyzacji zadłużenia. W weekend pojawiły się spekulacje, iż Ateny będą musiały dokonać głębszych reform lub oddać kontrole nad budżetem, aby otrzymać kolejny pakiet pomocowy. Ponadto inwestorzy wyczekiwać będą na doniesienia z rozpoczynającego się szczytu UE.

Z punktu widzenia technicznego na wykresach dziennych par związanych z złotym zaczyna się tworzyć układ sugerujący wystąpienie korekty na notowaniach. W zestawieniu z euro polska waluta zyskała już ponad 30 gr od szczytu z 14 grudnia 2011r. Realizacja takiego scenariusza wspierana byłaby przez cofniecie się eurodolara, który aktualnie również notuje nieznaczny spadek. Również analiza koszyka złotego (BOSSA PLN) sugeruje, że skala potencjalnych wzrostów zaczyna się zmniejszać, a znacząco rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia ruchu powrotnego.

EUR/PLN: Notowania odbiły się od poziomu 4,2115 PLN sugerując możliwy ruch powrotny w kierunku 4,26 PLN – 4,28 PLN. Jednocześnie wyższa wartość powinna stanowić już silny opór i można oczekiwać, iż kupującym nie uda się go przełamać w ciągu najbliższych sesji. Wsparcie: 4,2115 PLN, 4,20 PLN, 4,185 PLN. Opór: 4,265 PLN (MA200 + fibo 50%), 4,28 PLN.

d3tn2oi

USD/PLN: Sytuacja na USD/PLN prezentuje się podobnie jak w przypadku pary z euro. Kurs dotarł do wsparcia na 3,19-3,20 PLN, gdzie wystąpiła próba wygenerowania korekty wzrostowej. Aktualnie notowania dotarły do oporu na 3,2285 PLN, jednak można oczekiwać, iż dopiero mocnym oporem okaże się poziom 3,25 PLN, gdzie przebiega historyczna (przełamana linia trendu). Wsparcie: 3,19-3,20 PLN, 3,17 PLN, 3,125 PLN. Opór: 3,2285 – 3,23 PLN, 3,255 PLN.

CHF/PLN: Notowania naruszyły dolną granice konsolidacji w zakresie 3,50 – 3,70 PLN, jednak popyt zdołał wybronić się przed pogłębieniem ruchu w kierunku kolejnego wsparcia na 3,47 PLN. Potencjalnym oporem będzie poziom 3,55 PLN, jednak przy aktualnej niskiej zmienności na parach CHF (potencjalna obrona kursu EUR/CHF na poziomie 1,20 przez SNB), nie należy oczekiwać, iż poziom ten zostanie osiągnięty w ciągu najbliższych sesji.

Konrad Ryczko
analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

d3tn2oi

Podziel się opinią

Share
d3tn2oi
d3tn2oi