Trwa ładowanie...
euro

Złoty najsłabszy od czterech miesięcy. To nie tylko efekt Trumpa

Eksperci obawiają się spowolnienia wzrostu gospodarczego w naszym kraju.

Share
Złoty najsłabszy od czterech miesięcy. To nie tylko efekt Trumpa
Źródło: Eastnews, Fot: Aleksandra Szmigiel-Wisniewska/REPORTER
d3keb4e

Nasza waluta jest jedną z najsłabszych w regionie. Inwestorzy pozbywają się złotego nie tylko w związku z wyborami w Stanach Zjednoczonych. Eksperci obawiają się spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce. Najnowsze dane poznamy już we wtorek.

Bardzo mocno w górę poszły kursy najważniejszych walut po wyborze Trumpa na prezydenta USA. Od środy dolar podrożał z 3,84 zł do prawie 4,10 zł. Za franka trzeba już dać 4,11 zł, a za euro 4,40 zł.

Szczególnie mocno złoty osłabił się w piątek, gdy akurat obchodziliśmy Święto Niepodległości. Skala przeceny zaskoczyła nawet ekspertów.

- Piątkowa zniżka złotego wydaje się nieco przesadzona i najprawdopodobniej miała związek z ograniczoną płynnością na rynku. Nie zmienia to jednak faktu, iż wycena jest obecnie najniższa od początku lipca - komentuje Konrad Ryczko, analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ.

d3keb4e

Ekspert wskazuje, że to nie tylko efekt wyborów. Od czwartku 10 listopada złoty jest wyraźnie słabszy, również na tle koszyka walut krajów europy środkowo-wschodniej. Może mieć to związek z obawami o słabe wyniki naszej gospodarki w trzecim kwartale. - Istnieje realne ryzyko odczytu poniżej 3 proc. - ostrzega Ryczko. Publikacja raportu GUS na ten temat zaplanowana jest na wtorek na godzinę 10.00.

Co czeka złotego w kolejnych dniach? - Ostatnie zawirowania nie są trwałe i nie potrwają długo - uspokaja Damian Rosiński, ekspert Domu Maklerskiego AFS. - Po opadnięciu emocji i bardziej racjonalnej ocenie sytuacji przez uczestników rynku sytuacja się unormuje, a złoty powróci do bardziej racjonalnych wycen.

W przypadku euro i franka już widać pewną stabilizację. W poniedziałkowe przedpołudnie kursy tych dwóch walut spadły nieco względem notowań z piątku.

Kursy walut z ostatnich dni

d3keb4e

Podziel się opinią

Share
d3keb4e
d3keb4e