Trwa ładowanie...

Złoty niekoniecznie gwiazdorem regionu

Mimo wyborczego zwycięstwa przyjaznej rynkowi PO, złoty "niekoniecznie będzie gwiazdorem regionu Europy Centralnej", ponieważ kwestia redukcji stóp procentowych stanie się aktualna z końcem tego roku - sądzi BNP Paribas.

Share
Złoty niekoniecznie gwiazdorem regionu
Źródło: Thinkstockphotos
d32qjvg

Optymistyczne nastawienie rynku z poniedziałku na wiadomość o wygranej PO i perspektywę przewidywalnej polityki gospodarczej realizowanej przez PO-PSL, wyrażone we wzroście popytu na złotego i polskie obligacje, bank tłumaczy "odruchową reakcją, której nie ma co się dziwić".

W przeszłości, gdy PO wygrywała wybory, złoty umacniał się o ok. 2 proc. w okresie 1-2 tygodni po wyborach, a spread polskich obligacji do niemieckich Bundów obniżał się o ok. 15 pb w tym samym okresie - przypomina BNP Paribas.

d32qjvg

"Rynek zacznie się wkrótce zastanawiać nad działaniami rządu w gospodarce. Finanse publiczne wymagają niezwłocznych działań, a założenia budżetu na 2012 r. nie są realistyczne" - napisał bank we wtorkowym komentarzu.

"Spowoduje to, że fiskalna konsolidacja będzie głębsza i może wywołać tym większe spowolnienie. Dlatego oczekiwania redukcji podstawowych stóp procentowych będą dyskutowane przed końcem tego roku" - zaznaczono w komentarzu.

Z tego właśnie powodu analitycy banku uważają, że złoty "niekoniecznie stanie się gwiazdorem regionu (Europy Centralnej)", choć perspektywę pewnego wzrostu widzą dla pary PLN/CZK.

d32qjvg

Podziel się opinią

Share
d32qjvg
d32qjvg