Trwa ładowanie...
d2cwctp

Złoty nieznacznie umocnił się tuż przed końcem tygodnia

W piątek złotówka nieznacznie umocniła się w stosunku do większości głównych walut. Zdaniem analityków to skutek dobrych danych dotyczących polskiego PKB. Ok. godz. 17 euro kosztowało 4,11 zł, dolar 3,74 zł, frank 3,97 zł.

Share
d2cwctp

"Ostatnia sesja tego tygodnia przyniosła lekkie wzrosty na wycenie krajowej waluty, która skorzystała ze wzrostów na głównej parze walutowej. Równocześnie, w dalszym ciągu kurs franka szwajcarskiego oscyluje wokół 4,00 zł, a rentowności obligacji pozostają w okolicach 3 proc." - zaznaczył analityk DM BOŚ, Konrad Ryczko. Dodał również, że mimo to inwestorzy nadal pozostają ostrożni w ocenie perspektyw dla polskiej waluty i aktywów.

Na pozytywne zaskoczenie rynków danymi nt. polskiego PKB, wskazywał również w swoim komentarzu analityk Domu Maklerskiego mBanku, Kamil Maliszewski. "Rewizja polskiego PKB przyniosła pozytywne zaskoczenie w postaci wzrostu na poziomie 3,6 proc. w I kwartale tego roku, wobec wstępnego odczytu na poziomie 3,5 proc. Pozwala to utrzymać pozytywne spojrzenie na tempo wzrostu gospodarczego, które w kolejnych kwartałach może nawet przekroczyć 4 proc., dzięki rozpoczynającym się inwestycjom z nowej unijnej perspektywy budżetowej" - ocenił.

Jego zdaniem dane dotyczące polskiej gospodarki mogą dłużej wspierać naszą walutę, ponieważ oczekiwania inflacyjne konsumentów nadal znajdują się na niskim poziomie. Taka sytuacja - według niego - nie skłoni Rady Polityki Pieniężnej do zmiany wysokości stóp procentowych.

d2cwctp

Maliszewski zaznaczył, że w przyszłym tygodniu zmienność na rynku walutowym może być znacznie większa, na co wpływ będą miały głównie czynniki globalne, które mogą skłonić inwestorów do większej ostrożności. "(...) może to w przyszłym tygodniu doprowadzić do wyjścia kursu euro powyżej poziomu 4,15 zł i dalszych wzrostów kursu franka szwajcarskiego w stronę 4,05 zł. W obecnej sytuacji, spadek kursu euro poniżej 4,10 zł wydaje się mało prawdopodobny" - uważa Maliszewski.

Analityk dodał również, że kurs złotego do dolara będzie uzależniony od danych z amerykańskiej gospodarki. "Wysokie odczyty z (amerykańskiego) rynku pracy mogą doprowadzić do wzrostu kursu dolara powyżej 3,80 zł".

Maliszewski uważa też, że na kurs złotego mogą wpłynąć spekulacje nt. ewentualnego wcześniejszego ustąpienia Marka Belki z funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego, "co jednak jest niezwykle mało prawdopodobne".

Zdaniem Ryczki negatywnie na kursie złotego mogą odbić się obawy inwestorów dotyczące ewentualnego bankructwa Grecji. "Ryzyko takiego scenariusza dość skutecznie ogranicza tzw. apetyt na ryzyko na rynkach, w konsekwencji odbijając się również negatywnie na wycenie złotego" - zaznaczył analityk DM BOŚ.

d2cwctp

Podziel się opinią

Share
d2cwctp
d2cwctp