Trwa ładowanie...
złoty

Złoty odporny na informacje o deficycie

Perspektywy dla polskiej waluty przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji nie wyglądały optymistycznie.

Share
Złoty odporny na informacje o deficycie
Źródło: TMS Brokers
d1lr3r4

Piątkowe informacje o deficycie budżetowym na 2010 rok, który wzrośnie z 27,2 mld do 52,2 mld zł, stwarzały zagrożenie silnej deprecjacji złotego. Jednakże w wyniku nadal utrzymujących się dobrych nastrojów wśród inwestorów oraz zwyżkującego kursu eurodolara, złoty nie zareagował zgodnie z oczekiwaniami. Na przestrzeni dzisiejszej sesji kurs EUR/PLN konsolidował się w okolicach poziomu 4,1000, a kurs USD/PLN w pobliżu 2,8600. Brak reakcji kursu złotego na znacznie wyższy od oczekiwań poziom deficytu może wynikać z nadziei, iż jego wartość szacowana była przez Ministerstwo Finansów z dużą ostrożnością i ma on szanse zostać zmniejszony. Tak bowiem stało się z wielkością deficytu w bieżącym roku – po lipcowej nowelizacji kształtował się on na poziomie 27,2 mld zł, dziś jednak Ministerstwo podało, iż wyniesie on 23 mld zł. Ponadto informacje o deficycie okazały się neutralne dla agencji ratingowych Standard & Poor’s oraz Moody’s, które oceniły, iż nie jest on negatywny z punktu widzenia ratingu naszego kraju.
Wsparciem dla złotego mogła być dziś również mniejsza aktywność uczestników rynku pod nieobecność amerykańskich inwestorów.
Na międzynarodowym rynku walutowym płynność była ograniczona z uwagi na Święto Pracy w USA i niedziałające tamtejsze giełdy. Kurs eurodolara rano nieznacznie zwyżkował na fali informacji ze szczytu G-20 o utrzymywaniu pakietów stymulacyjnych wspierających światową gospodarkę. Przez cały dzisiejszy dzień jednak kurs tej pary walutowej wykazywał niewielką zmienność i poruszał się w wąskim przedziale wahań 1,4300 – 1,4360. Bez wpływu na rynek pozostał odczyt dynamiki zamówień w niemieckim przemyśle, która wyniosła w lipcu 3,5% m/m wobec oczekiwanej 2% m/m.
Jarosław Fronczak
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d1lr3r4

Podziel się opinią

Share
d1lr3r4
d1lr3r4