Trwa ładowanie...
d36eswu

Złoty odrabia straty do euro, ale na jeszcze lepsze dane nie ma co liczyć

Inwestorzy wstrzymują się z podjęciem ważniejszych decyzji inwestycyjnych do czwartkowej konferencji Mario Draghiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Złoty odrabia straty do euro, ale na jeszcze lepsze dane nie ma co liczyć
d36eswu

Po prawie 20-groszowym umocnieniu polskiej waluty względem euro, cena wspólnej waluty zatrzymała się w okolicach poziomu 4,3 zł. Na dalsze umocnienie złotego w ciągu najbliższych dni nie ma co liczyć ze względu na konferencję Mario Draghiego po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, która jest zaplanowana na najbliższy czwartek.

Cena euro spada od 21 stycznia. Wtedy wspólnotowa waluta była wyceniana na ponad 4,5 zł. W połowie ubiegłego tygodnia cena euro sięgnęła poziomu 4,31 zł i była najniższa od 2 miesięcy. Od tego momentu notowania złotego zmieniły się nieznacznie. W poniedziałek za euro płacimy około 4,32 zł.

Inwestorzy na początku tygodnia byli skupieni na danych dotyczących zamówień w niemieckim przemyśle. Wynik był zadowalający, gdyż zamówienia u naszych zachodnich sąsiadów w styczniu urosły o 1,1 procent. Rynek spodziewał się, że poziom wskaźnika pozostanie bez zmian.

d36eswu

EBC w centrum uwagi

W pierwszej połowie tego tygodnia nie ma co liczyć, że złoty przełamie poziom 4,3 w relacji do euro. Inwestorzy wstrzymują się bowiem z podjemowaniem ważniejszych decyzji inwestycyjnych do czwartkowej konferencji Mario Draghiego po posiedzeniu EBC.

- Wydarzeniem tygodnia jest czwartkowe posiedzenie EBC, inwestorzy mają nadzieję na zwiększenie programu QE oraz na dalsze obniżenie stopy depozytowej. Taki ruch ze strony Mario Draghiego najprawdopodobniej przyniósłby podbicie popytu również na aktywach powiązanych z Europą Środkowo-Wschodnią i w konsekwencji mógłby być korzystny m.in. dla złotego - komentuje Konrad Ryczko, analityk walutowy DM BOŚ.

Oczekiwaniu będzie jednak towarzyszyć spora nerwowość rynku walutowego. "Do czasu ogłoszenia decyzji na rynkach może być dość nerwowo. Oczekiwania są spore, a jednocześnie nie brakuje głosów wskazujących na możliwe rozczarowanie" - czytamy w porannym komentarzu walutowym DM PKO BP.

d36eswu

Zobacz, jak zmieniała się cena euro w tym roku

Szef EBC zapowiedział na konferencji prasowej po styczniowym posiedzeniu EBC rewizję polityki pieniężnej. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, podjęte zostaną dodatkowe środki w celu pobudzenia europejskiej gospodarki i walki ze spadkiem cen. Nie wiemy jednak, jakie to będą środki. Możemy mieć do czynienia z kolejną obniżką stopy depozytowej lub powiększeniem programu skupu aktywów.

W grudniu Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową do ujemnego poziomu -0,3 procent. EBC prowadzi również program skupu obligacji, dzięki któremu miesięcznie na rynek trafia z tego tytułu 60 mld euro.

d36eswu

Podziel się opinią

Share
d36eswu
d36eswu