Trwa ładowanie...

Złoty skapitulował. Dolar i frank mocno w górę

To już koniec dobrej passy złotego? Tydzień kończy się wyraźnym osłabieniem naszej waluty. Najbardziej zdrożał dolar i frank. Eksperci ostrzegają, że kursy wymiany mogą dalej rosnąć.

Share
Złoty skapitulował. Dolar i frank mocno w górę
Źródło: Fotolia
dv6imt3

Końcówka tygodnia jest trudna dla polskiej waluty. Złoty w relacji do dolara, franka i euro wyraźnie stracił na wartości. Szczególnie mocno oberwał w czwartek. Przede wszystkim w związku z kolejną falą spadków na amerykańskiej giełdzie.

Względem ubiegłego piątku najmocniej podrożał dolar. Kurs wymiany w piątek dochodził do 3,42 zł, a jeszcze tydzień temu wynosił 3,34 zł. Z niepokojem na notowania kantorowe spoglądają też frankowicze. Szwajcarska waluta poszła do góry z 3,59 do 3,65 zł.

dv6imt3

Stosunkowo najmniejsze zmiany zaszły w wycenie euro. Za wspólną walutę płaci się 4,20 zł wobec 4,16 zł przed tygodniem.

Money.pl
Źródło: Money.pl, Fot: Money.pl

- Przedłużająca się silna wyprzedaż akcji na Wall Street, przy jednocześnie rosnących rentownościach amerykańskich obligacji, rykoszetem uderza w złotego. Euro i dolar są najdroższe od miesiąca, a szwajcarski frank od 3 miesięcy. Sytuacja w USA może wywołać ucieczkę kapitałów z rynków wschodzących, jeszcze bardziej pogrążając złotego - ostrzega Marcin Kiepas, ekspert walutowy.

Frank jest coraz tańszy. Czy już czas na przewalutowanie kredytu?

O "kapitulacji złotego" mówią też ekonomiści PKO BP. Zwracają uwagę, że oprócz niesprzyjających nastrojów na rynkach, naszej walucie szkodzi też wyraźnie "gołębi" wydźwięk ostatniego posiedzenia decyzyjnego RPP. Sugeruje on, że bankierzy nie będą się spieszyć z podwyżkami stóp procentowych w Polsce.

- Ewentualne silniejsze spadki złotego mogłaby powstrzymywać możliwa przecena dolara wobec euro, jednakże utrzymująca się wysoka awersja do ryzyka może dalej pogrążać naszą walutę - uważa Joanna Bachert z PKO BP.

dv6imt3

Podziel się opinią

Share
dv6imt3
dv6imt3