Trwa ładowanie...
d1pkywn

Złoty skapitulował. Dolar i frank mocno w górę

To już koniec dobrej passy złotego? Tydzień kończy się wyraźnym osłabieniem naszej waluty. Najbardziej zdrożał dolar i frank. Eksperci ostrzegają, że kursy wymiany mogą dalej rosnąć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostatnie dni nie były dobre dla polskiej waluty.
Ostatnie dni nie były dobre dla polskiej waluty. (Fotolia)
d1pkywn

Końcówka tygodnia jest trudna dla polskiej waluty. Złoty w relacji do dolara, franka i euro wyraźnie stracił na wartości. Szczególnie mocno oberwał w czwartek. Przede wszystkim w związku z kolejną falą spadków na amerykańskiej giełdzie.

Względem ubiegłego piątku najmocniej podrożał dolar. Kurs wymiany w piątek dochodził do 3,42 zł, a jeszcze tydzień temu wynosił 3,34 zł. Z niepokojem na notowania kantorowe spoglądają też frankowicze. Szwajcarska waluta poszła do góry z 3,59 do 3,65 zł.

Stosunkowo najmniejsze zmiany zaszły w wycenie euro. Za wspólną walutę płaci się 4,20 zł wobec 4,16 zł przed tygodniem.

    Money.pl
(Money.pl, Fot: Money.pl)

- Przedłużająca się silna wyprzedaż akcji na Wall Street, przy jednocześnie rosnących rentownościach amerykańskich obligacji, rykoszetem uderza w złotego. Euro i dolar są najdroższe od miesiąca, a szwajcarski frank od 3 miesięcy. Sytuacja w USA może wywołać ucieczkę kapitałów z rynków wschodzących, jeszcze bardziej pogrążając złotego - ostrzega Marcin Kiepas, ekspert walutowy.

d1pkywn

Frank jest coraz tańszy. Czy już czas na przewalutowanie kredytu?

O "kapitulacji złotego" mówią też ekonomiści PKO BP. Zwracają uwagę, że oprócz niesprzyjających nastrojów na rynkach, naszej walucie szkodzi też wyraźnie "gołębi" wydźwięk ostatniego posiedzenia decyzyjnego RPP. Sugeruje on, że bankierzy nie będą się spieszyć z podwyżkami stóp procentowych w Polsce.

- Ewentualne silniejsze spadki złotego mogłaby powstrzymywać możliwa przecena dolara wobec euro, jednakże utrzymująca się wysoka awersja do ryzyka może dalej pogrążać naszą walutę - uważa Joanna Bachert z PKO BP.

d1pkywn

Podziel się opinią

Share
d1pkywn
d1pkywn