Masło to dopiero początek. Te produkty najmocniej zdrożeją w 2025 r.
Podstawowe produkty spożywcze wciąż drożeją, a według ekspertów w 2025 roku możemy spodziewać się kolejnych wzrostów. W przypadku niektórych produktów podwyżki są dwucyfrowe. Bardzo duży skok cen dotyczy przede wszystkim warzyw i owoców.
"Fakt" utworzył razem z Jakubem Oliprą, ekonomistą z Credit Agricole, listę produktów, które zdrożeją przyszłym roku. Znalazły się na niej m.in. nabiał, warzywa, owoce i słodycze.
– Prognozujemy, że dynamika cen w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" zwiększy się w 2025 r. do 5,1 proc. wobec 3,4 proc. w 2024 r. – wskazuje ekspert w rozmowie z dziennikiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Te produkty podrożeją w 2025 r.
Największe wzrosty cen będą widoczne w przypadku warzyw i owoców, co jest efektem słabszych zbiorów w tym roku. Według aktualnych prognoz, ceny owoców mogą wzrosnąć o 14,2 proc., a warzyw o 7 proc.
Wysokie podwyżki nie ominą także kategorii "mleko, sery i jaja". Od nowego roku prognozuje się wzrost produktów mlecznych o 5,6 proc. Dla porównania, w tym roku ceny rosły średnio o 1,2 proc. w ciągu roku. Jak tłumaczy ekspert, spadek podaży mleka u czołowych światowych eksporterów w połączeniu z rosnącym popytem na produkty mleczne doprowadzi do dalszego wzrostu produktów mlecznych, szczególnie serów.
Przyszły rok ma przynieść wzrost cen mięsa – o 3,7 proc. Wynika to z prognozowanego wzrostu cen wieprzowiny. W kategorii "cukier, dżem, miód, czekolada i wyroby cukiernicze" ceny mają wzrosnąć o 4,1 proc. w przyszłym roku. Ekspert tłumaczy to wzrostem cen kakao na rynkach światowych
Według Jakuba Olipry tempo wzrostu cen pieczywa będzie w przyszłym roku nieco wolniejsze. Przyczyną tego są m.in. stosunkowo niskie ceny zbóż. Przewiduje się, że za chleb, bułki i inne produkty zbożowe Polacy zapłacą o około 3,5 proc. więcej niż w bieżącym roku.
Co z cenami masła w 2025 r.?
Jeśli chodzi o masło, ekspert uważa, że ceny w przyszłym roku mogą nieznacznie wzrosnąć. Przewidywany wzrost cen w kategorii "oleje i tłuszcze", wynoszący 8,9 proc., będzie w dużej mierze związany z masłem, którego ceny na początku tego roku były niższe.
Tuż po nowym roku Główny Urząd Statystyczny poinformuje wstępnie o tym, jaka była inflacja w grudniu. Tymczasem raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" pokazuje, że w listopadzie ceny wzrosły średnio o 5,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Dla porównania, według wcześniejszych raportów podwyżki wynosiły 5,4 proc. (w październiku) i 4,9 proc. (we wrześniu).
Podwyżki cen są efektem inflacji, rosnących kosztów surowców i energii oraz niekorzystnych warunków pogodowych.