Trwa ładowanie...
d2e6b69

Złoty traci na wartości z powodu ryzyka politycznego

Warszawa, 14.04.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - Wczorajsza zniżka kursu złotego najwyraźniej była związana z rezolucją Parlamentu Europejskiego, która przypomniała inwestorom o ryzyku politycznym związanym z zaangażowaniem w polskie aktywa. Aktualne pozycje inwestorów wskazują, że oczekują oni utrzymania się spadków PLN.

Share
d2e6b69

Wczorajszy dzień na rynku walutowym upłynął pod znakiem deprecjacji PLN. Złoty tracił zarówno względem euro jak i dolara, przy czym w przypadku amerykańskiej waluty ruch był zdecydowanie bardziej wyraźny i pokonany został istotny poziom oporu. Poziomem tym była bariera 3,8000, poniżej której rynek przebywał przez ostatnie 2 tygodnie. Słabość złotego widoczna była również względem walut naszego regionu - od polskiej waluty lepiej radziły sobie zarówno czeska korona, jak i węgierski forint. Sytuacja taka pozwala wysunąć teorię, iż sytuacja polityczna w Polsce w dalszym ciągu nie jest inwestorom zagranicznym obojętna, a przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie kryzysu związanego z Trybunałem Konstytucyjnym przypomniało im o ryzyku związanym w wiarygodnością ekonomiczną Polski i perspektywach obniżenia ratingu naszego kraju.

Wspomniany poziom 3,8000 na parze USD/PLN był ważną barierą psychologiczną, natomiast z perspektywy analizy technicznej istotny będzie poziom 3,8250. W przypadku EUR/PLN mamy natomiast do czynienia z konsolidacją zapoczątkowaną po zeszłotygodniowym przebiciu spadkowej linii średnioterminowego trendu. 71% inwestorów aktywnych na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets oczekuje wzrostów EUR/PLN, a w przypadku USD/PLN odsetek inwestorów zakładających dalsze osłabianie się złotego wynosi 67%.

Dla zachowania złotego nie bez znaczenia będzie kierunek ruchu głównej pary EUR/USD. Jeżeli aprecjacja dolara względem euro zostanie utrzymana, wówczas dojście pod wspomniany poziom oporu na parze ze złotym może nastąpić szybko. Warto zauważyć, że takiego scenariusza spodziewa się 59% klientów CMC Markets posiadających obecnie otwarte pozycje na parze EUR/USD.

d2e6b69

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne nie obfituje w dane, które mogą wstrząsnąć rynkami, warto jednak zwrócić uwagę na publikowane o godz. 14:30 amerykańskie dane dotyczące inflacji oraz rynku pracy, gdyż mogą one rodzić spekulacje dotyczące polityki monetarnej Fed, a tym samym wzmagać zmienność na rynku walutowym.

Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d2e6b69

Podziel się opinią

Share
d2e6b69
d2e6b69