Zmiana dot. legitymacji emeryta. Co trzeba wiedzieć?

Łatwiejsza weryfikacja dokumentu i zmiana szaty graficznej aplikacji. To tylko część nadchodzących zmian w aplikacji mObywatel - wskazuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Co jeszcze się zmieni?

Nadchodzą zmiany w legitymacji dla seniora
Nadchodzą zmiany w legitymacji dla seniora
Źródło zdjęć: © East News | Monkpress
oprac. NST

12.03.2024 | aktual.: 17.03.2024 14:11

Dokument uprawnia m.in. do zniżek na przejazdy w komunikacji miejskiej, zniżek do kina, muzeów i teatrów, obniżenia opłat za rehabilitację, zniżek, a także ulg w placówkach uzdrowiskowych.

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL), opublikowano rozporządzenie w sprawie zmian dotyczących legitymacji emeryta-rencisty w wersji cyfrowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Zmiana wzoru legitymacji

Pokazano nowy wzór mLegitymacji, który posiada zmienioną szatę graficzną dokumentów w mObywatelu. Co uległo zmianie? Z wzoru została usunięta informacja o nieważności tego dokumentu. Jednak zmiana ta nie wpłynie negatywnie na uznanie ważności dokumentu przez urzędy, które nadają seniorowi zniżki.

"Informacja na temat ważności dokumentu stanowi integralny element aplikacji i będzie widoczna podczas weryfikacji wizualnej dokumentu" - podano.

Omawiany projekt zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia. Eksperci wyjaśniają, że wejście w życie ustawy o aplikacji mObywatel spowodowało konieczność dostosowania przepisów do standardów technicznych dokumentów mobilnych.

Z elektronicznej wersji legitymacji można korzystać, ale nie jest to obowiązkowe. Nie ma najmniejszych przeszkód, aby pozostać przy plastikowej legitymacji, którą seniorzy posługują się obecnie. Jeśli ktoś woli "plastik", nie musi podejmować w związku z mLegitymacją żadnych kroków.

Warto podkreślić jednak, że po 1 stycznia 2023 roku emeryci lub renciści, którzy chcą otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, muszą złożyć w tej sprawie wniosek.

mLegitymacja. Wiedza w pigułce

- Jeśli wcześniej nie używaliśmy takiego cyfrowego portfela z dokumentami, to możemy aplikację pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję "dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji - tłumaczyła była prezes ZUS, Gertruda Uścińska.

Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty.

Dzięki zainstalowaniu aplikacji na telefonie świadczeniobiorca ZUS może w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą, udowodnić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, które mu przysługują (np. zniżek do biletów). Pobrać ją mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)