Trwa ładowanie...

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty. ZUS przypomina: od stycznia ważna zmiana

Od stycznia 2023 roku ZUS wprowadzi elektroniczną wersję legitymację emeryta i rencisty. Taki cyfrowy dokument zostanie "wydany" z automatu każdemu, kto jest już na emeryturze lub rencie. Będzie można z niego korzystać przy użyciu smartfona albo nadal posługiwać się legitymacją w formie plastikowej. Ci, którzy przejdą na emeryturę lub rentę w 2023 roku, z automatu będą dostawać już tylko legitymację cyfrową. O "plastik" trzeba będzie zawnioskować.

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty. ZUS przypomina: od stycznia ważna zmianaElektroniczna legitymacja emeryta i rencisty. ZUS przypomina: od stycznia ważna zmianaŹródło: Shutterstock
d2lnqtm
d2lnqtm

Ważne zmiany dla seniorów od początku 2023 roku. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czwartkowym komunikacie, w styczniu każdy emeryt i rencista dostanie elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Będzie ona wydawana automatycznie, nie trzeba nic robić, aby ją otrzymać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po raz pierwszy przed podwyżkami cen nie można uciec. Co nie zdrożało? "Nic. To jest trudna sytuacja"

Aby z niej korzystać, trzeba mieć smartfona i zainstalować na nim bezpłatną aplikację mObywatel. Żeby w aplikacji pojawiła się mLegitymacja, trzeba wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać "Legitymacja emeryta-rencisty".

d2lnqtm

"mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą, i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek do biletów" - tłumaczy ZUS.

Można pozostać przy plastikowym dokumencie

Z elektronicznej wersji legitymacji można korzystać, ale nie jest to obowiązkowe. Nie ma najmniejszych przeszkód, aby pozostać przy plastikowej legitymacji, którą seniorzy posługują się obecnie. Jeśli ktoś woli "plastik", nie musi podejmować w związku z mLegitymacją żadnych kroków.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z tymi, którzy przejdą na emeryturę lub rentę w 2023 roku i w latach kolejnych. Tej grupie seniorów ZUS z automatu wystawi tylko legitymację w wersji elektronicznej, do korzystania przy użyciu smartfona. Jeśli jednak ktoś woli posługiwać się legitymacją plastikową, ma do tego prawo. Żeby ją dostać, będzie musiał złożyć wniosek do ZUS o jej wyrobienie. Jak tłumaczy zakład, służy do tego formularz ERL.

"Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w latach ubiegłych, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności" - dodaje ZUS.

d2lnqtm

Zakład się cyfryzuje

ZUS mocno stawia na cyfryzuje. W listopadzie udostępnił aplikację mZUS, z której mogą korzystać użytkownicy telefonów z systemami Android i iOS. Z jej pomocą można w prosty sposób złożyć wniosek o 500+ i 300+, a także m.in. podejrzeć dane o wypłatach naszych świadczeń czy ustawić powiadomienia na telefonie, które przypomną nam, że trzeba już złożyć wniosek o pieniądze na nowy okres świadczeniowy. Od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy muszą mieć też profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2lnqtm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lnqtm