Zmiana w zasiłkach pogrzebowych

Rząd rozszerzy listę osób, którym będzie przysługiwało prawo do zasiłku pogrzebowego. Projekt jest już po konsultacjach i ma trafić pod obrady Rady Ministrów - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiana w zasiłkach pogrzebowych
Źródło zdjęć: © AFP | PETER MUHLY

29.09.2014 | aktual.: 29.09.2014 11:56

Po wejściu przepisów w życie, prawo do zasiłku pogrzebowego będą mieli najbliżsi, którzy ponieśli wydatki w związku ze śmiercią dziadków, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Początkowo w założeniach projektu ustawy był jeszcze zapis, że prawo do wypłaty zasiłku pogrzebowego będą mieć także "inne osoby". Jednak został wycofany, po tym jak ZUS uznał, że może prowadzić do wyłudzeń.

Do tej pory przepisy były tak skonstruowane, że jeśli wnuk pokrył koszty pogrzebu nieubezpieczonego dziadka, to nie miał prawa do wypłaty zasiłku pogrzebowego. To samo dotyczy osób, które mają prawną opiekę nad osobami chorymi. "DGP" przypomina, że w pracach nad zmianami powoływano się na przypadek zakonnicy, która opiekowała się dzieckiem, którego rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej. Chociaż zakonnica opiekowała się nim przez kilka lat i sama była ubezpieczona, to po jego śmierci nie miała prawa do zasiłku pogrzebowego.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyliczyło, że całkowity koszt rozszerzenia grup uprawnionych wyniesie około 80 tys. zł. To dlatego, że w większości przypadków zasiłek pogrzebowy przysługuje z tytułu pobierania renty lub emerytury.

Nie zmieni się zapis, który zezwala na wypłacenie zasiłku pogrzebowego pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego. Pod warunkiem, że pokryli koszty pogrzebu.

Od zmiany, która nastąpiła w 2011 roku zasiłek pogrzebowy ma stałą wysokość 4 tys. zł. Kwota nie zależy już od wysokości przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

pogrzebzuszasiłek pogrzebowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (255)