Zmiany w dziedziczeniu. Oto kto może pożegnać się ze spadkiem

Zmiany w prawie spadkowym mogą wykluczyć nawet najbliższych krewnych z prawa do zachowku, jeśli nie zostali uwzględnieni w testamencie. Nowe przepisy ułatwiają wydziedziczenie i pozbawienie prawa do zachowku, co może dotknąć wielu spadkobierców.

Zmiany w dziedziczeniu
Zmiany w dziedziczeniu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Grazyna Palaszewska
oprac. KRWL

Nowe przepisy dotyczące zachowku wprowadzają istotne zmiany w prawie spadkowym. Jak informuje Infor.pl, nawet najbliżsi krewni mogą zostać pominięci, jeśli nie zostali uwzględnieni w testamencie. Zmiany te ułatwiają wydziedziczenie oraz pozbawienie prawa do zachowku, co może wpłynąć na wiele rodzin.

Kto straci prawo do zachowku?

Prawo do zachowku przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom zmarłego. Jednak nowe przepisy umożliwiają łatwiejsze pozbawienie tego prawa. Wydziedziczenie musi być wyraźnie wskazane w testamencie i oparte na określonych przesłankach, takich jak popełnienie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich

Zmiany obejmują także sposób obliczania zachowku. Do spadku dolicza się fundusz założycielski fundacji rodzinnej, chyba że został wniesiony ponad dziesięć lat przed otwarciem spadku. Osoby uprawnione do zachowku mogą dochodzić swoich praw poprzez wezwanie do zapłaty lub wytoczenie powództwa, a roszczenia przedawniają się po pięciu latach od otwarcia spadku.

wiadomościgospodarkaspadek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)