Trwa ładowanie...

Zmiany w emeryturach dla górników

Sejm znowelizował w piątek ustawę o
restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006,
dotyczącą byłych pracowników zlikwidowanych kopalń w zagłębiu
wałbrzyskim.

Zmiany w emeryturach dla górnikówŹródło: WP.PL
dg20qah
dg20qah

Sejm znowelizował ustawę o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006, dotyczącą byłych pracowników zlikwidowanych kopalń w zagłębiu wałbrzyskim.

Nowelizacja przyznaje emerytury osobom, które udowodnią, że przepracowały pod ziemią co najmniej 5 lat i przez co najmniej 10 lat były na rencie z powodu nabytej choroby zawodowej, m.in. pylicy płuc. Obecnie emerytura przysługuje osobie, która przez 10 lat pracowała pod ziemią, a łączny czas pracy i pobierania renty wynosi 20 lat.

Chodzi o górników, którzy otrzymali renty na początku lat 90., po likwidacji wałbrzyskich kopalń, zamienione następnie na renty okresowe. Później prawo do rent zostało im cofnięte. Obecnie pracodawcy, którzy mogliby zatrudniać te osoby, boją się, że tacy pracownicy - jako renciści - będą mniej wydajni.

Nowelizacja była projektem poselskim, któremu przeciwny był rząd. Zdaniem rządu, właśnie dla byłych pracowników zlikwidowanych kopalni Dolnośląskiego Zagłębia Węgla Kamiennego już dwukrotnie liberalizowano zasady przechodzenia na emeryturę górniczą. Dalsze przyznawanie preferencyjnych uprawnień emerytalnych może spowodować niezadowolenie innych grup społecznych, będących w trudnej sytuacji ekonomicznej - uzasadniał rząd.

Wiceminister pracy Romuald Poliński mówił w listopadzie, że z grupy ok. 50 osób, które znalazły się bez środków do życia, w połowie przypadków udało się już uzyskać świadczenia. W pozostałych przypadkach rozwiązaniem problemów zajmują się ośrodki pomocy społecznej i urzędy pracy. Poliński zwrócił uwagę, że wszystkie zainteresowane osoby mogą indywidualnie zwracać się do prezesa Rady Ministrów o przyznanie renty specjalnej.

Za przyjęciem ustawy głosowało 407 posłów, jeden wstrzymał się od głosu.

dg20qah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg20qah