Trwa ładowanie...

Zmiany w płaceniu składek od umów-zleceń. Pracodawcy mają problem

Eksperci alarmują: zmiany w płaceniu składek od umów zleceń powinny mieć wydłużone vacatio legis. Obecnie wynosi ono 3 miesiące. W tym czasie pracodawcy mogą mieć problemy z przystosowaniem się do nowych przepisów

Zmiany w płaceniu składek od umów-zleceń. Pracodawcy mają problemŹródło: © Africa Studio - Fotolia.com
d2s13si
d2s13si

Eksperci alarmują: zmiany w płaceniu składek od umów-zleceń powinny mieć wydłużone vacatio legis*. Obecnie wynosi ono 3 miesiące. W tym czasie pracodawcy mogą mieć problemy z przystosowaniem się do nowych przepisów.

Wioletta Żukowska, ekspert organizacji Pracodawcy RP obawia się, że tak krótki okres na wdrożenie zmian może mieć złe skutki na rynku. Jej zdaniem, vacatio legis powinno wynosić rok, gdyż proponowany okres stanowi naruszenie zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Zamiast zwiększonej liczby zatrudnień, tak szybkie zmiany mogą spowodować poszerzenie nielegalnego zatrudnienia w szarej strefie.

Marek Kowalski z Konfederacji Lewiatan widzi zagrożenie szczególnie dla sektora zamówień publicznych. Panują tam większe rygory, aniżeli na rynku otwartym. Zamawiający przy analizowaniu ofert może nie uwzględniać podwyżek wynikających z objęcia ZUS-em umów cywilno-prawnych.

Pojutrze nowelizacją ustawy o zamówieniach publicznych zajmie się sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy.

  • okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie
d2s13si
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s13si