Zmiany w samozatrudnieniu
Od nowego roku samozatrudniający się stracą prawo do rozliczania się z podatków i składek ZUS jak przedsiębiorcy. Tym samym będą musiały opłacać wyższe podatki i składki ZUS.
Od nowego roku samozatrudniający się stracą prawo do rozliczania się z podatków i składek ZUS jak przedsiębiorcy. Przepis ten ma dotyczyć osób, które wykonują pracę w siedzibie zleceniodawcy i pod jego kierownictwem oraz nie odpowiadają za wykonywane czynności wobec osób trzecich. Nie ponoszą też ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Takie osoby będą traktowane jak pracownicy lub zleceniobiorcy. Tym samym będą musiały opłacać wyższe podatki i składki ZUS.
Zdaniem ekonomisty Piotra Kuczyńskiego nowe przepisy mogą być dla dużej grupy samozatrudnionych przyczyną konfliktów z fiskusem. Według niego wiele zależy od tego, czy powstanie jednolita interpretacja tego przepisu, wykluczająca możliwości takich postanowień różnych urzędów skarbowych, które spowodują wielki bałagan.
Piotr Kuczyński zwrócił też uwagę, że przepis ten nie będzie obojętny dla rynku pracy. Plusem według naszego rozmówcy jest to, że pracodawcy nie będą mogli zmuszać pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie. Minusem zaś, że pracodawcy zmuszani do zatrudniania pracowników na etat będą woleli się z nimi rozstać i w ten sposób bezrobocie jeszcze wzrośnie - uważa Piotr Kuczyński.
W polskich przedsiębiorstwach samozatrudnieni to ponad 14 procent załóg, dla porównania we włoskich blisko 27 procent, w greckich 32 procent.