Zmiany w ustawie o OFE niezgodne z konstytucją?

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych
(IGTE) uważa, że proponowany przez resort pracy zakaz inwestycji
dla pracowników powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE) może
być niezgodny z konstytucją.

Zmiany w ustawie o OFE niezgodne z konstytucją?
Źródło zdjęć: © WP.PL

21.08.2006 | aktual.: 21.08.2006 17:20

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE) uważa, że proponowany przez resort pracy zakaz inwestycji dla pracowników powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE) może być niezgodny z konstytucją.

W lipcu ministerstwo pracy przedstawiło projekt nowelizacji, według którego pracownicy PTE oraz osoby pracujące na rzecz PTE nie miałyby możliwości kupowania m.in. akcji i obligacji oraz inwestowania w fundusze inwestycyjne. Resort chciałby też zmusić te osoby do sprzedaży posiadanych już walorów.

Rozmówcy PAP wskazywali wówczas, że proponowany zakaz inwestycji dotyczyłby również np. sprzątaczek zatrudnionych w siedzibie danego PTE.

W uzasadnieniu projektu napisano, że "wádziałalności towarzystw emerytalnych dostrzegalne są coraz powszechniej negatywne zjawiska dotyczące prowadzenia działalności inwestycyjnej przez wskazany krąg podmiotów na własny rachunek".

"Izba nie zna takiego przypadku i ma prawo oświadczyć, że jest to twierdzenie gołosłowne" - czytamy w komunikacie IGTE.

IGTE uważa, że zakaz inwestycji własnych dotyczyłby zbyt dużej grupy osób zarówno fizycznych, jak i prawnych. W rezultacie nowelizacja - gdyby weszła w życie - ograniczyłaby możliwości inwestycyjne nie tylko banków współpracujących z funduszami i towarzystwami emerytalnymi, ale także np. firm kateringowych czy reklamowych.

"Brak należytej staranności prawnej prowadzi do absurdu" - napisano w stanowisku Izby.

IGTE wskazała też, że niewykonalna będzie propozycja przepisu nakładającego na te osoby obowiązku przekazywania organowi nadzoru informacji o wszelkich transakcjach na instrumentach finansowych dokonywanych przez osoby blisko z nimi związane, przez co rozumie współmałżonków, konkubentów, dzieci, krewnych i powinowatych, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

"Co gorsza, nakładanie obowiązku informowania o majątku osób trzecich jest prawnie niedopuszczalne i sprzeczne z zasadą demokratycznego państwa prawa" - podkreśliła IGTE. "Oznacza to chęć zbierania informacji, które należą do sfery prywatności osób fizycznych i w obowiązującym porządku prawnym podlegają ochronie na mocy art. 47 i 57 Konstytucji" - wskazała Izba.

IGTE wskazała też, że w projekcie nowelizacji nie przewidziano rekompensaty za przymusową sprzedaż np. akcji. "Zignorowano także sytuację, w której współmałżonek tej osoby może przeciwstawić się sprzedaży instrumentów finansowych, stanowiących majątek wspólny" - czytamy w stanowisku Izby.

Jak podkreślają eksperci IGTE, obecne prawo skutecznie chroni interesy członków funduszy emerytalnych, ponieważ osoby mające dostęp do informacji o inwestycjach mają obowiązek zachowania tajemnicy, a ujawnienie lub wykorzystanie tych informacji skutkuje odpowiedzialnością karną. W towarzystwach emerytalnych są też inspektorzy kontroli wewnętrznej.

IGTE zaprotestowała też przeciwko przedłużeniu o dwa lata, do końca 2009 r., okresu na przekazanie przez ZUS zaległych składek do OFE. Zdaniem Izby, będzie to działać na szkodę członków funduszy emerytalnych.

Wg szacunków ZUS, nieuregulowane zobowiązania tej instytucji to około 2 mld zł. Zdaniem Izby nie ma przekonujących argumentów, aby nie zostały one uregulowane w formie pieniężnej, przed upływem dziesięcioletniego terminu od ich powstania.

Zdaniem Izby nie są też jasne przepisy dotyczące możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę członkom OFE, którzy nie mają tych uprawnień ze względu na wybór OFE, jako formy oszczędzania na emeryturę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)