Trwa ładowanie...
d29my5m

Zmiany ws. wpłat zaliczek podatkowych przesunięte o dwa lata

Korzystne dla przedsiębiorców zmiany w wypłacaniu zaliczek podatkowych zaczną obowiązywać nie w 2010 r., ale dwa lata później, w 2012 r. - przewiduje rządowa nowelizacja ustaw o CIT i PIT, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiana ma dać przyszłorocznemu budżetowi oszczędności 2 mld zł.

d29my5m
d29my5m

Korzystne dla przedsiębiorców zmiany w wypłacaniu zaliczek podatkowych zaczną obowiązywać nie w 2010 r., ale dwa lata później, w 2012 r. - przewiduje rządowa nowelizacja ustaw o CIT i PIT, którą uchwalił Sejm. Zmiana ma dać przyszłorocznemu budżetowi oszczędności 2 mld zł.

Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 257 posłów, przeciw było 142, dwóch wstrzymało się od głosu.

Chodzi o zasady wpłacania przez przedsiębiorców zaliczek za ostatni miesiąc (lub kwartał) roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ostatnią zaliczkę firmy płacą w podwójnej wysokości. Według uchwalonej w ubiegłym roku nowelizacji, od przeszłego reguły te miały się zmienić - zaliczka ta byłaby płacona jak każda inna. Resort postanowił jednak odsunąć zmiany do 2012 r.

Prace nad nowelizacją toczyły się błyskawicznie. W środę na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się zarówno pierwsze oraz drugie czytanie projektu. Propozycje MF zyskały poparcie wszystkich klubów, nikt nie zgłosił poprawek.

d29my5m

Przed piątkowym głosowaniem poseł Aleksandra Natalli-Świat z PiS powiedziała, że zmiana proponowana przez rząd będzie oznaczać, iż suma podatków zapłaconych przez podatników w nadchodzącym roku wzrośnie o 2 mld zł.
- Spowoduje to rzeczywiste zwiększenie obciążeń podatkowych w 2010 r. - oświadczyła.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski przyznał, że rozwiązanie, którego wejście w życie MF chce przesunąć, jest korzystne dla podatników i gospodarki, ale sytuacja budżetu w 2010 r. będzie trudna.
- W związku z tym te dwa miliardy złotych będą szczególnie potrzebne w przyszłym roku - wyjaśnił. Dodał, że interes podatnika i budżetu musi być zrównoważony.

Zgodnie z obecnymi przepisami, ostatnia, grudniowa (lub za ostatni kwartał, w przypadku rozliczenia kwartalnego) zaliczka za rok podatkowy jest wpłacana przez podatników do 20 grudnia razem z zaliczką listopadową (za III kwartał). Jej wysokość jest równa zaliczce listopadowej (lub zaliczce za trzeci kwartał). Oznacza to, że w grudniu firmy płacą zaliczkę w podwójnej wysokości.

Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja ustaw o PIT i CIT wprowadziła zasadę, że zaliczka za grudzień będzie odprowadzana w styczniu. Rozwiązanie takie zaproponowała komisja "Przyjazne Państwo". Argumentowała m.in., że obecne regulacje powodują, iż w grudniu przedsiębiorcy kredytują fiskusa.

d29my5m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29my5m