Trwa ładowanie...
d2jlkpx
13-11-2014 09:47

Znormalizowany zysk netto Getin Noble Banku wyniósł 115 mln zł w III kw. 2014 r.

Warszawa, 13.11.2014 (ISBnews) - Grupa Getin Noble Bank wypracowała 115 mln zł znormalizowanego zysku netto w III kwartale br., poinformował prezes Krzysztof Rosiński. Zaraportowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej uwzględniający jednorazowe dotworzenie odpisów w wysokości 44 mln zł wyniósł 79 mln zł.

Share
d2jlkpx

"Wypracowany w trzecim kwartale br. zysk netto z wyłączeniem jednorazowego dotworzenia dodatkowych odpisów w wysokości 115 mln zł, świadczy o dobrej kondycji banku i stałej powtarzalności prowadzonego biznesu opartego o bankowość relacyjną" - powiedział Rosiński, cytowany w komunikacie.

"Od początku roku prowadzimy skuteczne działania w zakresie dalszego wzmocnienia kapitałowego banku. Obecnie skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 wynosi 9,5%, a współczynnik wypłacalności osiągnął wartość 13,1%" - dodał prezes.

Na koniec września br. suma bilansowa Getin Noble Banku osiągnęła poziom 67,2 mld zł, co oznacza wzrost o 4,1% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Bank podał, że realizowane działania związane m.in. z obniżaniem kosztu finansowania oraz ze zmianą mixu produktowego przyczyniły się do wzrostu wyniku odsetkowego po trzech kwartałach o 16,5% r/r do 1,1 mld zł. Wynik z tytułu prowizji i opłat wzrósł o 7,3% r/r do 334,0 mln zł. Na koniec września 2014 roku saldo kredytów Getin Noble Banku wyniosło 48,6 mld zł, a saldo depozytów 53,3 mld zł.

d2jlkpx

W ciągu trzech kwartałów bank odnotował 64% wzrost średniomiesięcznej sprzedaży kredytów wysokomarżowych (innych niż hipotecznych) w stosunku do średniomiesięcznej sprzedaży w 2011 roku. W tym samym czasie średniomiesięczna sprzedaż kredytów hipotecznych spadła o 86%. Jest to zgodne z działaniami zmierzającymi do zwiększenia ROE, który na koniec III kwartału wynosił 9,7% i był o 2.1 pkt proc. wyższy w ujęciu rocznym, podkreśla instytucja.

Na koniec września z oferty Banku korzystało ponad 140 tys. klientów firmowych, co oznacza 11% wzrost w ujęciu rok do roku. Sprzedaż kredytów korporacyjnych oraz MSP wyniosła blisko 0,5 mld PLN, co stanowi 21% całości sprzedaży kredytowej zrealizowanej przez bank w III kwartale. Spółka rozwija również ofertę skierowaną do jednostek samorządu terytorialnego. W okresie od stycznia do września dynamika salda kredytów dla JST wyniosła 23%, podano także w materiale.

"Getin Noble Bank stale utrzymuje pozycję lidera rynku finansowania pojazdów. Po trzech kwartałach 2014 r. wartość udzielonych kredytów samochodowych osiągnęła poziom 326 mln zł. Grupa aktywnie działa również w segmencie leasingu. W ciągu trzech kwartałów br. wartość wyleasingowanego mienia wzrosła o 56% (r/r) i osiągnęła poziom 1,9 mld zł" - czytamy dalej.

Od początku roku wartość nominalna sprzedanych kredytów nieregularnych osiągnęła poziom ponad 1,1 mld zł. Natomiast wartość wierzytelności brutto nabytych od banku przez podmioty krajowe i zagraniczne przekroczyła 1,9 mld zł. Transakcje sprzedaży objęły zarówno portfele kredytów detalicznych, samochodowych, jak i hipotecznych. Wartość odpisów aktualizacyjnych na koniec września br. osiągnęła poziom 544,4 mln zł, podano też w komunikacie.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany bezpośrednio i pośrednio przez Leszka Czarneckiego. Aktywa banku wyniosły 63,6 mld zł na koniec 2013 r.

(ISBnews)

d2jlkpx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jlkpx