Zobowiązania Rabobanku dotyczące strategii funkcjonowania BGŻ nadal aktualne - KNF (opis)
03.10. Warszawa (PAP) - Zobowiązania Grupy Rabobank dotyczące długoterminowej strategii funkcjonowania BGŻ są nadal aktualne. KNF podtrzymuje, że obecny poziom koncentracji na...
03.10. Warszawa (PAP) - Zobowiązania Grupy Rabobank dotyczące długoterminowej strategii funkcjonowania BGŻ są nadal aktualne. KNF podtrzymuje, że obecny poziom koncentracji na rynku bankowym w Polsce jest bliski optimum - poinformował PAP Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF.
"W sprawie dzisiejszej informacji o BGŻ nasze stanowisko jest niezmienne" - poinformował Krzysztoszek w przesłanym PAP komunikacie.
"Ponad roku temu Grupa Rabobank w wyniku wezwania, na które odpowiedział Skarb Państwa, uzyskała prawo wykonywania głosu z ponad 50 proc. akcji BGŻ. Złożyła wówczas szereg zobowiązań, w których określono długoterminową strategię funkcjonowania w Polsce, jak również długoterminowego rozwoju BGŻ. Te zobowiązania są nadal aktualne i nadzór uważnie monitoruje ich praktyczną realizację" - doda.
W wyniku wezwania ogłoszonego w kwietniu 2012 Rabobank zwiększył swój udział w kapitale i głosach w Banku BGŻ do 98 proc.
Rabobank zadeklarował w wezwaniu, że zamierza utrzymać BGŻ na GPW. Rabobank zadeklarował także zwiększenie free float nie później niż do połowy 2016 roku, do poziomu 25 proc., poprzez sprzedaż lub emisję nowych akcji.
Rabobank International Holding i Co"peratieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank wezwały do sprzedaży 17.262.669 akcji BGŻ, stanowiących 40,02 proc. kapitału spółki, po 72,5 zł za akcję. Podmiotem nabywającym akcje w ramach wezwania jest Rabobank International Holding. Na wezwanie odpowiedział wówczas Skarb Państwa, sprzedając 10.996.531 akcji banku.
Krzysztoszek poinformował w czwartek, że komunikat Komisji w sprawie koncentracji na rynku bankowym jest nadal aktualny.
KNF w czerwcu 2013 roku informował, że w warunkach wysokiej stabilności i efektywności krajowego systemu bankowego obecny poziom koncentracji na rynku bankowym w Polsce jest bliski optimum.
Urząd podawał wówczas, że analizując ewentualne kolejne wnioski w sprawie znaczących dla krajowego rynku połączeń banków, nadzór finansowy będzie bardzo wnikliwie badać skutki transakcji zarówno dla poziomu ryzyka systemowego, jak i dla banku przejmującego i przejmowanego.
Według informacji prasowych bankiem BGŻ zainteresowany może być także Credit Agricole, BNP Paribas, ING oraz Getin Noble Bank. (PAP)
seb/ ana/