Trwa ładowanie...
d2gwpc8
28-01-2016 12:40

ZPL: Wzrost branży leasingowej spowolni do ok. 14% w 2016 r.

Warszawa, 28.01.2016 (ISBnews) - Branża leasingowa oczekuje wzrostu na poziomie 14% w 2016 r., wobec 16,3% wzrostu w ubiegłym roku, poinformował dyrektor ds. Statystyki i Monitorowania Rynku Związku Polskiego Leasingu (ZPL) Marcin Nieplowicz. Analizy zakładają, że dynamika rynku leasingu w 2016 roku będzie zgodna z prognozowanym wzrostem inwestycji prywatnych i scenariuszem rozwoju gospodarki. Podatek bankowy jest wskazywany jako czynnik potencjalnie rozwojowy dla branży.

d2gwpc8
d2gwpc8

"Zakładamy, że branża leasingu wzrośnie o 14% w tym roku i będzie to wynikało ze stabilnego wzrostu gospodarki, z którego rynek leasingu powinien korzystać" - powiedział Nieplowicz podczas konferencji prasowej.

"Podatek bankowy to prawdopodobnie jest impuls rozwojowy dla leasingu. W dużej mierze to jednak zależy od tego, na ile firmy leasingowe potrafią znaleźć finansowanie, nie korzystając z finansowania spółki-matki" - dodał.

Według Nieplowicza, rozwój rynku leasingu w 2016 roku w zrównoważony sposób będzie opierał się o inwestycje w następujących segmentach:

- pojazdy lekkie (zakładane jest utrzymanie dynamiki rejestracji nowych aut osobowych rzędu 10%, korzystne przepisy fiskalne, mocny popyt krajowy i dobra koniunktura w handlu),

d2gwpc8

- pojazdy ciężkie (przyspiesza strefa euro, widać wyraźny wzrost eksportu, ograniczony wpływ działań protekcjonistycznych w Niemczech i Francji na wielkość świadczonych usług transportowych),

- finansowanie maszyn w leasingu (wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych w polskich firmach, stabilna polska gospodarka).

Branża spodziewa się wyraźnie niższego poziomu finansowania maszyn rolniczych w I połowie 2016 roku, z uwagi na okres "rozruchu" dla uruchomienia środków unijnych z perspektywy na lata 2014-2020 oraz umiarkowanego odbicia na rynku pożyczki agro w II połowie roku. Finansowanie agro będzie stawało się coraz bardziej niezależne od unijnych subwencji. Finansowanie nieruchomości pozostanie niszowe w łącznej produkcji firm leasingowych (planowany 2,8-proc. udział w 2016 r.).

Wyniki ogłoszone przez ZPL pokazują, że branża leasingowa w 2015 r. odnotowała 16,3-proc. wzrost wartości nowych kontraktów, dzięki sfinansowaniu aktywów o łącznej wartości 49,8 mld zł wobec 42,8 mld zł w 2014 r. Łączna wartość aktywnego portfela branży leasingowej na koniec 2015 r. wyniosła 87,8 mld zł.

d2gwpc8

"W 2015 roku ponownie pokazujemy dobre wyniki, branża ma się dobrze, zakończyła rok wzrostem przekraczającym 16%. Branża sfinansowała prawie 50 mld zł inwestycji polskich przedsiębiorstw" - skomentował przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL Wojciech Rybak.

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) to organizacja reprezentująca polski sektor przedsiębiorstw leasingowych, która zrzesza 28 firm leasingowych oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

(ISBnews)

d2gwpc8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gwpc8