Trwa ładowanie...
13-12-2016 13:44

ZUS chce oszczędzić 1,5 mld zł na zasiłkach dla wdów

Likwidacja obecnych przepisów o wdowim groszu oznaczałoby przesuniecie granicy wieku, od którego wypłacana jest renta, z 50 do 60 lat, czyli wieku emerytalnego kobiet.

ZUS chce oszczędzić 1,5 mld zł na zasiłkach dla wdówŹródło: WP.PL, fot: STANISLAW KOWALCZUK / Eastnews
dvn2ykb
dvn2ykb

1,5 mld zł oszczędności rocznie ma przynieść likwidacja przepisów, które umożliwiają już 50-letnim kobietom pobieranie renty w przypadku śmierci męża. To jedna z rekomendacji reformy systemu ubezpieczeń społecznych, jaką ZUS przedstawił rządowi.

Renta rodzinna, zwana potocznie "wdowim groszem", jest wypłacana tym wdowom, które w chwili śmierci męża miały skończone 45 lat. Średnio jest to 1884 zł brutto miesięcznie - wypłata zaczynają się od momentu ukończenia przez wdowę 50. roku życia.
Jak pisze "Gazeta Wyborcza", rentę rodzinną pobiera obecnie 1,2 mln osób, w tym inwalidzi i osoby, które wychowują niepełnoletnie dzieci, ale 300 tys. pobierających ją kobiet odchowało już dzieci lub ich nie mają. Likwidacja obecnych przepisów o "wdowim groszu" oznaczałaby przesunięcie granicy wieku, od którego wypłacana jest renta, z 50 lat do poziomu ustawowego emerytalnego kobiet. Od 1 października 2017 r. będzie to 60 lat.

Eksperci w sprawie pomysłu odebrania wdowom tego świadczenia są podzieleni, a rząd na razie nie zabiera głosu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że oficjalne stanowisko rządu w sprawie proponowanych przez ZUS zmian w systemie emerytalnym zostanie ogłoszone, gdy do resortu spłyną opinie z innych ministerstw.

oprac. Jacek Bereźnicki

dvn2ykb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvn2ykb