Trwa ładowanie...

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. "Na kontach średnio po 29 tys. zł"

Na subkontach osób zmarłych leży średnio po 29 tys. zł - wylicza ZUS. Czy po śmierci bliskiej osoby, która była ubezpieczona, te pieniądze przepadają? Okazuje się, że nie. Można ubiegać o ich wypłatę. Jak to zrobić?

Na subkontach osób zmarłych leżą pieniądze, które można dziedziczyćNa subkontach osób zmarłych leżą pieniądze, które można dziedziczyćŹródło: Twitter
d191xys
d191xys

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze z subkonta ZUS zmarłego, który był członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), podlegają dziedziczeniu.

Prawo do dziedziczenia mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE oraz tego, który wprawdzie do OFE nie przystąpił, ale urodził się po 1968 r. Jeśli zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia środki wchodzą w skład masy spadkowej - wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Małe mieszkanie? Ten problem ma wielu Polaków. Jest rozwiązanie

Istnieje kilka kluczowych kwestii:

  • Osoba uprawniona do spadku musi złożyć wniosek w ZUS, ponieważ środki nie zostaną przelane automatycznie.
  • Spadkobiercą nie musi być koniecznie osoba z rodziny zmarłego ubezpieczonego w ZUS.
  • Po śmierci ubezpieczonej osoby, na podstawie uprzednio złożonego wskazania, ZUS informuje osoby uprawnione o możliwości złożenia wniosku o wypłatę środków.
  • Nie istnieje ograniczenie czasowe na zgłoszenie się po pieniądze zgromadzone na subkoncie zmarłego.

Istnieje jednak procedura, która zakłada, że jeśli zmarły nie wskazał konkretnych osób do dziedziczenia, środki z subkonta wchodzą w skład spadku.

d191xys

- Jeżeli zmarły był stanu wolnego, to wszystkie zebrane przez niego i w OFE i na subkoncie są wypłacane osobom wskazanym za życia lub ustawowym spadkobiercom - podkreśliła rzeczniczka dolnośląskiego ZUS w rozmowie z dziennikiem.

Coraz więcej wniosków o wypłatę z subkonta ZUS

Subkonto w ZUS to część konta emerytalnego osób ubezpieczonych w Zakładzie, na które obecnie tafia 7,3 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne.

Jest prowadzone dla wszystkich, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i przed 1 stycznia 1969 roku (o ile są członkami OFE). Prowadzone są też subkonta dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku - niezależnie od członkostwa w OFE.

Wniosków o wypłatę z subkonta ZUS jest coraz więcej. Polacy są bardziej świadomi, że pieniądze nie przepadają, a są dziedziczone. W ubiegłym roku ZUS rozpatrzył łącznie 97 tys. wniosków spadkobierców o wypłatę środków z subkont i wydał w ten sposób w sumie 796,5 mln zł. To o 56 mln zł więcej niż rok wcześniej i ok. 300 mln zł więcej niż w 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d191xys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d191xys