Trwa ładowanie...

Pieniądze po zmarłym czekają w ZUS. O tym mało kto wie

Pieniądze zgromadzone na subkontach ZUS są dziedziczne. Nie dzieje się to jednak automatycznie. Trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Na kontach osób zmarłych, które były członkami OFE, czeka średnio 29 tys. zł - wskazuje ZUS.

ZUS: pieniądze po zmarłym czekają na kontachZUS: pieniądze po zmarłym czekają na kontachŹródło: Adobe Stock, fot: ekaterina729
d1enpum
d1enpum

Jak informuje ZUS, pieniądze z subkonta ZUS zmarłego, który był członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), podlegają dziedziczeniu. Po pieniądze można zgłosić się bez żadnych ograniczeń czasowych. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polityk PiS pokazał emeryturę matki. "To jak paski w TVP"

Pieniądze na subkontach ZUS są dziedziczne i nie przepadają

- Z danych ZUS wynika, że na subkontach osób zmarłych znajduje się średnio po 29 tys. zł. Prawo do dziedziczenia mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE oraz tego, który wprawdzie do OFE nie przystąpił ale urodził się po 1968 r. Jeśli zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia, środki wchodzą w skład masy spadkowej - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik ZUS we Wrocławiu w rozmowie z portalem tuwroclaw.com.

Subkonto jest specjalnym rodzajem konta, które posiada każdy ubezpieczony należący do OFE oraz pozostali ubezpieczeni urodzeni po 1968 roku. Przekazywana jest na nie część składek na ubezpieczenie emerytalne - czytamy na stronie ZUS. Mało kto wie, ale środki te są dziedziczne i wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.
d1enpum

Są trzy przypadki postępowania w sprawie dziedziczenia środków z subkonta ZUS. Jeżeli ubezpieczony członek OFE nie osiągnął wieku emerytalnego, należy złożyć odpowiedni wniosek do OFE o wypłatę środków z subkonta. Fundusz musi w takiej sytuacji poinformować ZUS, który od tego momentu ma trzy miesiące na wypłatę środków.

Natomiast jeśli członek OFE osiągnął wiek emerytalny, środki są już zapisane na jego subkoncie ZUS. Tak samo jest w przypadku, jeśli zmarły nie należał do OFE. Wystarczy złożyć odpowiedni formularz, który jest dostępny na stronie ZUS. Jeżeli ubezpieczony nie wskazał spadkobierców, środki zgromadzone na subkoncie zaliczają się do spadku.

Pieniądze nie przepadają. Rośnie świadomość

Wniosków o wypłatę z subkonta ZUS jest coraz więcej. Polacy są bardziej świadomi, że pieniądze nie przepadają, a są dziedziczone.

d1enpum

Jak informuje serwis prawo.pl, w ubiegłym roku ZUS rozpatrzył łącznie 97 tys. wniosków spadkobierców o wypłatę środków z subkont i wydał w ten sposób w sumie 796,5 mln zł. To o 56 mln zł więcej niż rok wcześniej i ok. 300 mln zł więcej niż w 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1enpum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1enpum