Trwa ładowanie...

ZUS na potęgę zawiesza zasiłki chorobowe

ZUS pochwalił się osiągnięciami w walce z lewymi zwolnieniami. W 2013 r. obniżył lub wstrzymał wypłatę prawie 63 tys. zasiłków chorobowych na kwotę ponad 212 mln zł.

ZUS na potęgę zawiesza zasiłki choroboweŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d2jnisj
d2jnisj

W ciągu ubiegłego roku lekarze orzecznicy przeprowadzili 483,7 tys. badań osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W efekcie ZUS wydał 62,9 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę świadczeń na kwotę 21,2 mln zł. W porównaniu do roku 2012, w którym zakwestionowano zasiłki na kwotę 12,9 mln zł, oznacza to wzrost aż o 63,7 proc.!

W tej grupie 159 tys. osób stanowią ubezpieczeni przebywający na zwolnieniach lekarskich. Podczas przeprowadzonych kontroli zawieszono wypłatę 6 tys. zasiłków na kwotę 6,1 mln zł.

ZUS obniżał też w ubiegłym roku świadczenia osobom, które w trakcie trwania zwolnienia utraciły prawo do ubezpieczenia. Do takich sytuacji dochodzi, gdy wygasa umowa o pracę. Wówczas zgodnie z prawem świadczenia obniżane są do wysokości 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. I tak w całym 2013 r. kwota obniżonych wypłat sięgnęła 177 mln zł.

d2jnisj

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych zakład obniżył kwotę wypłacanego zasiłku chorobowego wszystkim tym, którzy w terminie 7 dni nie dostarczyli zwolnienia lekarskiego do pracodawcy lub w przypadku przedsiębiorców do ZUS-u. Za każdy dzień zwłoki ponad ustawowe 7 dni zakład obniża świadczenie o 25 proc. Od stycznia do końca grudnia ub.r. kwota zredukowanych z tego tytułu świadczeń wyniosła blisko 7,7 mln zł.

Kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich przez pracowników może prowadzić każdy pracodawca zatrudniający ponad 20 osób.

d2jnisj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jnisj