Trwa ładowanie...

ZUS wyda 5,7 mln zł, aby emeryt dostał 28 zł podwyżki

Przyszłoroczna waloryzacja emerytur ma przebiegać na nowych zasadach. Problem w tym, że system informatyczny ZUS nie jest na zmiany kompletnie przygotowany i trzeba do niego dopłacić aby emeryci mogli dostać swoje 28 zł - podaje serwis supernowosci24.pl.

ZUS wyda 5,7 mln zł, aby emeryt dostał 28 zł podwyżkiŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d458sfv
d458sfv

Przyszłoroczna waloryzacja emerytur ma przebiegać na nowych zasadach. Problem w tym, że system informatyczny ZUS nie jest na zmiany kompletnie przygotowany i trzeba do niego dopłacić prawie 6 mln zł, aby emeryci mogli dostać swoje 28 zł - podaje serwis supernowosci24.pl.

5,7 mln zł - tyle ZUS wyda tylko po to, by przeprowadzić modernizację systemu informatycznego. Jej cel jest prosty - modyfikacja algorytmu tak, by dało się wyliczyć waloryzację na nowych zasadach.

Rząd wprowadził nowy sposób liczenia waloryzacji. Podwyżki mają być kwotowo-procentowe. Po zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych każdy będzie miał zagwarantowaną minimalną podwyżkę państwowego świadczenia na poziomie 28 zł. Nie jest to oszałamiająca kwota, ale dzięki temu skończą się sytuacje, w których senior dostawał symboliczną złotówkę.

Jednak twórcy zmian nie przewidzieli tego, że system informatyczny ZUS, którego stworzenie kosztowało podatnika już 3 mld zł, nie będzie w stanie poradzić sobie ze zmianami. Dlatego ogłoszono przetarg na aktualizację systemów, który wygrała firma Asseco Poland, która zinformatyzowała ZUS.

d458sfv

- Dlaczego tych pieniędzy nie wydadzą na większe emerytury? To są naprawdę duże kwoty, a my - emeryci, dostajemy groszowe emerytury, które ledwie starczają na leki - mówi dla "supernowości24" pani Janina Z. z Rzeszowa.

Przyszłoroczne podwyżki emerytur mają jednak pochłonąć 3,7 mld zł, więc te niecałe 6 mln zł jest w rzeczywistości kroplą w morzu wydatków zaplanowanych tylko na jeden rok.

Utrzymanie systemu budowanego przez ZUS generalnie nie jest tanie. Tylko w tym roku kosztowało to 97 mln zł. Pozostaje mieć nadzieję, że szybka modernizacja i późniejsze wyliczanie podwyżek, bo do waloryzacji świadczeń pozostało kilka miesięcy, pójdzie bez problemów.

d458sfv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d458sfv