Zużyte baterie: co z nimi zrobić?
Każdy sklep o powierzchni handlowej większej niż 25 mkw. mający w ofercie baterie powinien udostępnić klientom pojemnik, do którego będą mogli wrzucić zużyte baterie, ogniwa i akumulatory.
23.07.2010 10:11
W wielu punktach takie kosze, czy pudełka stoją od miesięcy, część przedsiębiorców nadal jednak nie wypełnia obowiązku nałożonego ustawą o bateriach i akumulatorach, która weszła w życie w ubiegłym roku. Tymczasem sprawa wcale nie jest skomplikowana, ponieważ sklep jest jedynie miejscem zbiórki odpadów.
Organizację całego procesu recyklingu zobowiązani są załatwiać dla detalisty importerzy lub producenci - czyli ci, którzy wprowadzają baterie po raz pierwszy na polski rynek (termin stosowany w ustawie). Oni tez ponoszą jego koszty.
Producenci najczęściej zlecają realizację swoich powinności dotyczących utylizacji odpadów (np. baterii lub zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) wyspecjalizowanym organizacjom odzyskowym, np. Polskiej Grupie Recyklingowej Proeko.
- Coraz więcej firm działających na polskim rynku przywiązuje wagę do utylizacji baterii. Philips, Sharp oraz LG zdecydowały się na współpracę z nami. Kontrakty które udało nam się pozyskać do tej pory są niewątpliwie doskonałą prognozą na nadchodzący czas - oceniła Aleksandra Potrykus, prezes PGR Proeko. - Widzimy, że świadomość ekologiczna firm działających na polskim rynku stale rośnie. Zyska na tym zarówno przyroda jak i firmy działające w branży recyklingowej - dodała.
Efekty przynoszą także kampanie edukacyjne, dlatego właściciele sklepów i sprzedawcy mogą spodziewać się, że klienci będą pytali o pojemnik na zużyte baterie lub wręcz domagali się przyjęcia od nich odpadów. Na początek wystarczy zwykłe pudełko. O logistykę związaną z odbiorem baterii należy pytać ich dostawcę, względnie przedstawiciela producenta.
MJ