Trwa ładowanie...
d2ttfeq

Zużyte baterie: co z nimi zrobić?

Każdy sklep o powierzchni handlowej większej niż 25 mkw. mający w ofercie baterie powinien udostępnić klientom pojemnik, do którego będą mogli wrzucić zużyte baterie, ogniwa i akumulatory.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zużyte baterie: co z nimi zrobić?
(AFP, Fot: Justin Sullivan)
d2ttfeq

W wielu punktach takie kosze, czy pudełka stoją od miesięcy, część przedsiębiorców nadal jednak nie wypełnia obowiązku nałożonego ustawą o bateriach i akumulatorach, która weszła w życie w ubiegłym roku. Tymczasem sprawa wcale nie jest skomplikowana, ponieważ sklep jest jedynie miejscem zbiórki odpadów.

Organizację całego procesu recyklingu zobowiązani są załatwiać dla detalisty importerzy lub producenci - czyli ci, którzy wprowadzają baterie po raz pierwszy na polski rynek (termin stosowany w ustawie). Oni tez ponoszą jego koszty.

Producenci najczęściej zlecają realizację swoich powinności dotyczących utylizacji odpadów (np. baterii lub zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) wyspecjalizowanym organizacjom odzyskowym, np. Polskiej Grupie Recyklingowej Proeko.

d2ttfeq

- Coraz więcej firm działających na polskim rynku przywiązuje wagę do utylizacji baterii. Philips, Sharp oraz LG zdecydowały się na współpracę z nami. Kontrakty które udało nam się pozyskać do tej pory są niewątpliwie doskonałą prognozą na nadchodzący czas - oceniła Aleksandra Potrykus, prezes PGR Proeko. - Widzimy, że świadomość ekologiczna firm działających na polskim rynku stale rośnie. Zyska na tym zarówno przyroda jak i firmy działające w branży recyklingowej - dodała.

Efekty przynoszą także kampanie edukacyjne, dlatego właściciele sklepów i sprzedawcy mogą spodziewać się, że klienci będą pytali o pojemnik na zużyte baterie lub wręcz domagali się przyjęcia od nich odpadów. Na początek wystarczy zwykłe pudełko. O logistykę związaną z odbiorem baterii należy pytać ich dostawcę, względnie przedstawiciela producenta.

MJ

d2ttfeq

Podziel się opinią

Share
d2ttfeq
d2ttfeq