Zwiększenie zaufania do gospodarki i złotego celem wniosku Polski do MFW - KE
15.4.Bruksela (PAP) - Komisja Europejska oceniła w środę, że celem
zapowiadanego wniosku Polski do Międzynarodowego Funduszu
Walutowego o przystąpienie do elastycznej linii...
15.4.Bruksela (PAP) - Komisja Europejska oceniła w środę, że celem zapowiadanego wniosku Polski do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przystąpienie do elastycznej linii kredytowej (FCL) jest zwiększenie zaufania do polskiej gospodarki i polskiej waluty.
Rzeczniczka KE ds. gospodarczych i walutowych Amelia Torres powiedziała na codziennej konferencji prasowej, że KE "odnotowała" wtorkową zapowiedź ministra finansów Jacka Rostowskiego.
"Traktujemy to jako wyraz ostrożności, którego celem jest zwiększenie zaufania do polskiej gospodarki i polskiej waluty" - powiedziała.
Podkreśliła, że FCL jest instrumentem przeznaczonym dla zdrowych i dobrze zarządzanych gospodarek, które jednak - podobnie jak wszystkie inne gospodarki świata - są narażone na negatywne konsekwencje obecnego kryzysu. Polska będzie drugim krajem po Meksyku występującym do MFW po takie środki.
Torres oceniła, że zwiększenie rezerw NBP o ok. 1/3, czyli ok. 20 mld dolarów, wzmocni odporność polskiej gospodarki i złotego.
"Dostęp NBP do tych środków uodporni gospodarkę na ataki spekulacyjne i wirus kryzysu" - powiedział we wtorek Rostowski.
Torres wyraziła przekonanie, że polski rząd będzie kontynuował zdrową politykę makroekonomiczną przy jednoczesnych reformach strukturalnych na rzecz konkurencyjności gospodarki i wzrostu gospodarczego.
Oficjalne aktywa rezerwowe NBP wyniosły w marcu 61.251,0 mln USD. MFW podał we wtorek w komunikacie, że Polska jest zainteresowana kwotą 20,5 mld USD. Szef MFW Dominique Strauss-Kahn powiedział, że jest zadowolony, iż Polska chce korzystać z tego instrumentu MFW. (PAP)
kot/ pad/ bk/ pam/