Zwiększona pula środków z UE na budowę lotniska
Zarząd województwa podlaskiego zdecydował we wtorek, że pula środków z UE na budowę lotniska regionalnego zostanie zwiększona z 48 mln euro do ponad 66 mln euro - poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.
Pulę zwiększono w ramach przesunięć środków w Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO) Województwa Podlaskiego. To program, za pośrednictwem którego województwo dostaje unijne środki na rozwój regionalny. Programem zarządza samorząd województwa.
Lotnisko ma powstać w gminie Tykocin w okolicach wsi Saniki i Bagienki. Jak wyjaśnił PAP Kwasowski, na budowę lotniska zostaną przesunięte pieniądze, które pierwotnie miały być wydane na budowę dróg dojazdowych do lotniska w Krywlanach. Władze województwa zrezygnowały jednak z budowy regionalnego portu lotniczego w Krywlanach.
Na przesunięcia środków w RPO z przeznaczeniem ich na lotnisko zgodziła się wcześniej Komisja Europejska. Przesunięcia odbywają się jednak kosztem innych projektów.
Pierwotnie na budowę lotniska było zarezerwowanych w RPO 48,1 mln euro. Teraz będzie to blisko 66,3 mln euro. Wiadomo, że to za mało by sfinansować całą inwestycję. Kwasowski poinformował, że ze wstępnych szacunków władz województwa wynika, że budowa lotniska pochłonie około 516-518 mln zł. Samorząd szuka innych źródeł finansowania. "Nie jest to proste" - mówi rzecznik marszałka. Dokładny kosztorys ma być wskazany przez firmę, która zostanie wyłoniona w przetargu na studium wykonalności lotniska oraz właśnie szczegółowe wyliczenie kosztów.
Kwasowski poinformował, że obecnie "żadne realne pieniądze" na inwestycję nie są na razie potrzebne. Nie można bowiem nawet jeszcze kupować gruntów pod tę inwestycję. Nie ma jeszcze decyzji środowiskowej dla lotniska. Jak informowała wcześniej Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, która będzie wydawała tę decyzję, należy się jej spodziewać w pierwszym kwartale 2010 roku.
Pod koniec lipca zarząd województwa zdecydował, że podlaskie lotnisko regionalne będzie zlokalizowane w gminie Tykocin niedaleko Białegostoku w okolicach wsi Saniki-Sawino-Bagienki. Zarząd wybierał jedną z trzech lokalizacji. Pod uwagę brano też Topolany (gm. Michałowo) i Nowe Chlebiotki (gm. Zawady). Za Sanikami przemawiała centralna dla województwa lokalizacja oraz dogodny dojazd drogą krajową nr 8 Białystok-Warszawa, która niedługo będzie przebudowywana do standardu drogi ekspresowej.