Te firmy dorobiły się na wojnach
Od zarania dziejów wojna była jednym z najlepszych momentów na zarabianie pieniędzy. Również i w XX oraz XXI wieku. Znane firmy, istniejące do dzis, nigdy nie bały się recesji. Coca Cola, IBM, Kodak, Boeing - to giganci świata biznesu, którzy dorobili się na działaniach wojennych. A to dopiero początek.
Te firmy dorobiły się na wojnach
Od zarania dziejów wojna była jednym z najlepszych momentów na zarabianie pieniędzy. Również i w XX oraz XXI wieku. Znane firmy, istniejące do dzis, nigdy nie bały się recesji. Coca Cola, IBM, Kodak, Boeing - to giganci świata biznesu, którzy dorobili się na działaniach wojennych. A to dopiero początek.
Kodak
Podczas II wojny światowej niemiecki oddział Kodaka wykorzystywał jeńców z obozów koncentracyjnych jako bezpłatną niewolniczą siłę roboczą. Kilka innych firm z grupy Kodaka w Europie również było mocno zaangażowanych we współpracę z nazistowskim rządem.
Wilhelm Keppler, jeden z czołowych doradców ekonomicznych Adolfa Hitlera, był mocno związany z firmą Kodak. Kiedy rozpoczął się na dobre nazizm w Niemczech, Keppler doradził Kodakowi oraz innym firmom amerykańskim, by te zwolniły swoich pracowników żydowskiego pochodzenia.
Coca Cola
Podczas drugiej wojny światowej Coca-Cola grała na dwa fronty. Z jednej strony wspierała amerykańskich żołnierzy, którzy popijali ten napój na froncie. Z drugiej jednak produkowała napoje dla nazistowskich Niemiec.
W 1941 roku niemiecki oddział Coca-Coli wyczerpał jednak swoje zasoby syropu do produkcji napojów. Z powodu ograniczeń nałożonych przez Amerykanów, firma zmuszona była improwizować. Specjalnie dla Niemców powstał więc nowy napój - owocowy napój gazowany o nazwie... Fanta.
Volkswagen
Kiedy w 1934 roku Ferdynand Porsche, człowiek stojący za potęgą marek Volkswagen i Porsche, spotkał się z Adolfem Hitlerem, efektem rozmowy było powstanie samochodu dla ludu. Hitler powiedział Ferdynandowi Porsche, żeby stworzył samochód kształtem przypominający... żuka (ang. beetle). Tak powstał Volkswagen Beetle - auto, które nazwał Hitler.
Podczas drugiej wojny światowej najprawdopodobniej aż 4 z 5 pracowników pracujących w fabryce Volkswagena to jeńcy z obozów. Ferdynand Porsche miał bezpośrednie połączenie z Heinrichem Himmlerem, jednym z liderów SS, dzięki któremu mógł "zamawiać" niewolników z Auschwitz.
IBM
Gdyby nie IBM to naziści nie mieliby specjalnie dla nich stworzonych maszyn, które umożliwiły im śledzenie niemal wszystkiego - od zapasów ropy począwszy, przez numery kont ofiar wojny, na rozkładach jazdy pociągów do obozów zagłady skończywszy.
We wrześniu 1939 roku kiedy Niemcy zaatakowały Polskę, "The New York Times" napisał, że trzy miliony żydów zostanie usuniętych z terenów Polski i najprawdopodobniej zostaną poddani "eksterminacji". Jak była reakcja IBM na powyższą informację? Wewnętrzne dokumenty wskazują, iż w związku z "sytuacją" należy przyspieszyć produkcję urządzeń alfabetyzujących.
Halliburton
Skończyła się II wojna światowa, ale świat nie zmądrzał. Wojny toczyły się co chwila w różnych zakątkach globu. Jednym z większych konfliktów była wojna w Iraku, która rozpoczęła się w 2003 roku i trwała 8 lat, 8 miesięcy i 3 tygodnie. Toczona w imię walki z terroryzmem, przyniosła miliony dolarów zysku zaangażowanym w nią firmom. Jedną z nich był Halliburton.
Jak wynika z danych MSN Money, tylko w latach 2003-2006 spółka Halliburton KBR otrzymała 17,2 mld dolarów od rządu Stanów Zjednoczonych na wydatki związane z wojną w Iraku. Fundusze te miały być przeznaczone na budowę i utrzymanie baz wojskowych, naprawę pól roponośnych czy inne projekty związane z infrastrukturą i odbudową kraju.
Firma nie uniknęła kontrowersji, gdy okazało się, że ma powiązania z ówczesnym wiceprezydentem USA, Dickiem Cheneyem. Prawdopodobnie z tego powodu Halliburton otrzymywał kontrakty związane z Irakiem, o których inne firmy mogły jedynie pomarzyć.
Boeing
Mało kto wie, ale poza produkcją samolotów dla lotnictwa cywilnego, Boeing jest drugim największym producentem broni w USA. W 2011 roku sprzedaż uzbrojenia wyniosła 31,8 mld dolarów. Firma produkuje systemy sterowania rakietami, systemy GPS, a także laserowe i elektrooptyczne systemy pozycjonowania.
Boeing budował w czasie drugiej wojny światowej słynne bombowce B-17 czy B-29. Obecnie zaangażowany jest m.in. w amerykański program FCS (Future Combat Systems czyli Systemy Bojowe Przyszłości), którego celem jest stworzenie nowych rozwiązań, które znajdą zastosowanie na polach bitew przyszłości.
Lockheed Martin
Największym dostawcą uzbrojenia na świecie jest Lockheed Martin, który w 2011 roku osiągnął sprzedaż uzbrojenia na poziomie 36,3 mld USD. Produkuje m.in. samoloty, rakiety, pojazdy bezzałogowe czy systemy radarowe.
W swojej historii firma sześć razy otrzymywała nagrodę Colliera przyznawaną za największe osiągnięcia w areonautyce i astronautyce w USA. Ostatnio było to w 2006 roku za myśliwiec F-22 Raptor. Co ciekawe, w 2011 roku nagrodę przyznano Boeingowi za... samolot 787 Dreamliner.