Kombinują10 złotych opłaty za toaletę dla osób z zewnątrz. Czytelniczka przysyła nam zdjęcie

10 złotych opłaty za toaletę dla osób z zewnątrz. Czytelniczka przysyła nam zdjęcie

10 złotych opłaty za toaletę w cukierni, jeżeli nic w niej wcześniej nie zamówiliśmy. Chociaż klientów wciąż oburza taka praktyka, to jednak z punktu widzenia prawa jest ona dozwolona.

10 złotych opłaty za toaletę dla osób z zewnątrz. Czytelniczka przysyła nam zdjęcie
Źródło zdjęć: © PAP, dziejesie.wp.pl
Krystian Rosiński

Wysoki rachunek za jedzenie? Absurdalna opłata? A może niewydany paragon? Opisz nam swoją historię z wakacji i przyślij na dziejesie.wp.pl

Zdjęcie od czytelniczki otrzymaliśmy za sprawą platformy #dziejesię. Poinformowała ona, że jedna z cukierni we Władysławowie pobiera opłatę za skorzystanie z toalety. Odwiedzenie punktu wyłącznie "za potrzebą" kosztuje 10 złotych.

- Sytuacja była dramatyczna, bo musiałam nakarmić swoje dziecko. I odbiłam się od tej kartki - napisała nam kobieta, która poprosiła, by zachować jej dane osobowe do wiadomości redakcji.

Wytłumaczyła też, że dookoła były wyłącznie budki z kebabami i lodami, zatem cukiernia była jedynym miejscem, do którego mogła się wybrać z tak delikatną potrzebą. Dlatego też ostatecznie uległa i zamówiła coś w lokalu.

Zobacz też: Ceny mieszkań wreszcie spadną? Ekspert odpowiada

- Kupiłam tam coś i tak, więc nie musiałam sprawdzać reakcji właściciela na moje ewentualne wkroczenie do WC - napisała czytelniczka. - Ale zastanawiam się, czy by mnie z dzieckiem wyrzucili, czy nie - dodała.

Sprawdź: Ulubiony kierunek Polaków. Kinga poleciała do Grecji, pokazuje jak dokładnie wyglądają wakacje

Pobieranie takiej opłaty nie jest w żaden sposób zabronione przez prawo. A to oznacza, że lokale gastronomiczne mogą obłożyć nią osoby z zewnątrz.

Najczęściej opłata dla osób niebędących klientami punktu ma ich zachęcić do skorzystania z oferty. Jest też pewnym gwarantem dla klienta, że z toalety korzystają wyłącznie osoby, które, tak jak on, spożywają posiłek w restauracji. Jednocześnie taka opłata stanowi pewną rekompensatę m.in. za zużyte: wodę, papier, czy środki czystości.

Dowiedz się: Jadalne owady coraz popularniejsze. Sprawdziłam, jak smakują świerszcze z marketu

Jednak restaurator musi pamiętać, że klient ma prawo zażądać, by ten wydał mu paragon fiskalny za skorzystanie z toalety. Prawo nie zabrania nałożenia opłat za WC, jednak przewiduje podatek VAT za taką usługę.

Obraz
© Dziejesię.wp.pl

Miałeś podobną sytuację na wakacjach? Ktoś cię oszukał? Zaskoczył? A może pomógł? Opisz nam swoją historię i przyślij na dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:dziejesie.wp.pl
toaletywcwakacje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (767)