100 000 kart MRG w Królewcu - MSZ buduje więzi i wspiera polską gospodarkę (komunikat)

...

30.07. Warszawa - MSZ informuje:

- Przewidujemy, że w tym roku prawdopodobnie wydamy 300 tys. wiz i kart MRG - powiedział 30 lipca konsulat generalny RP w Królewcu Marek Gołkowski podczas uroczystego wydania stutysięcznej karty w ramach małego ruchu granicznego (MRG). Wręczenie dokumentu miało miejsce w polskim centrum wizowym w Królewcu. W wydarzeniu wziął udział przedstawiciel MSZ Rosji na Okręg Królewiecki Paweł Mamontow.

Stutysięczną kartę MRG otrzymała Julia Szubinow. - W najbliższy weekend wybieram się do Polski. Byłam już w Polsce dzięki wizie, ale teraz będę jeździć i testować funkcjonowanie MRG - powiedziała odbierając dokument. "Mały Ruch Graniczny to strzał w dziesiątkę" - pisały niedawno polskie media nt. funkcjonowania MRG z Rosją. Wprowadzenie MRG oraz outsourcingu wizowego zwiększyło ruch osobowy na przejściach granicznych pomiędzy Polską, a Obwodem Królewieckim z 2,3 mln w 2011 r. do 4,1 mln w 2012 r. (wzrost o 74 %). - Polska kolosalnie zyskuje na strefie MRG. Zarówno od strony ekonomicznej jak i międzyludzkiej - powiedział konsul Gołkowski dodając - Rosjanie tylko w tym roku zrobili w Polsce zakupy na ponad 62 mln zł. To pokazuje jak ważne są kontakty i współpraca. Polska dyplomacja uważa MRG z Królewcem, podobnie jak podpisany w 2009 r. MRG z Ukrainą, za jedno ze swych największych osiągnięć ostatnich lat.

Umowa, podpisana w grudniu 2011 r. w Moskwie przez szefów MSZ Polski Radosława Sikorskiego i Rosji Siergieja Ławrowa, weszła w życie 27 lipca 2012 r. Podczas ostatniego spotkania ministrów Sikorskiego, Westerwelle i Ławrowa, czyli tzw. Trójkąta Królewieckiego 10 maja w Warszawie, minister Sikorski podkreślił, że bałtycki wymiar polityki europejskiej, w tym Okręg Królewiecki jest bardzo ważnym aspektem naszej współpracy. Umowa o MRG daje możliwości podróżowania i lepszego poznania się prawie 3 milionom ludzi - Rosjanom z Okręgu Królewieckiego i Polakom z Pomorza oraz Warmii i Mazur. Wzajemne obroty handlowe w strefie MRG wzrosną już w tym roku o setki milionów złotych. Dzięki m.in. umowie o MRG z Rosją oraz podobnemu porozumieniu z Ukrainą wydatki cudzoziemców przekraczających granicę Polski na wschodzie i północy wyniosły w 2012 r. 6,6 miliarda złotych - to wzrost o ponad jedną czwartą w porównaniu do 2011 r.

- Usprawniliśmy czterokrotnie wydawanie wiz, a Gdańsk i Olsztyn to główne cele przekroczeń granicy. - powiedział konsul Gołkowski. Niezmiennie podstawowym celem działań polskiej dyplomacji i służby konsularnej wobec wschodnich sąsiadów jest liberalna polityka wizowa. Polska wydaje na Wschodzie ogromną część wiz UE, na Białorusi, Ukrainie i w Obwodzie Królewieckim - aż 50 %. Skuteczność prowadzonych działań obrazuje statystyka wiz wydanych łącznie od 2009 r. do 2012 r. na Białorusi, Ukrainie i w Rosji: ponad 3 miliony 865 tys. Dziennie konsulat w Królewcu przyjmuje łącznie ok. 1600 wniosków o wydanie zezwoleń MRG i wiz (przed wprowadzeniem usługi pośrednictwa VFS Global Konsulat przyjmował 600-700 wniosków). Tylko w czerwcu konsulat przyjął 13 tys. wniosków o wydanie wizy i 15 tys. wniosków o wydanie zezwoleń MRG. Pozostałe urzędy konsularne na terenie Obwodu Królewieckiego z Niemiec, Litwy i Łotwy wydały w tym samym czasie około 10 tys. wiz.

Ten cel udaje się spełniać w dużej mierze dzięki outsourcingowi wizowemu. W Obwodzie Królewieckim firmą outsourcingową jest VFS Global, która posiada 3 Punkty Przyjmowania Wniosków Wizowych (Kaliningrad, Sovietsk, Czerniachowsk). W Rosji VFS Global świadczy takie same usługi m.in. dla Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Z usług VFS Global korzysta także m.in. Australia, Kanada, Norwegia oraz USA.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
mrgdyplomacjamsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)