Oligarchia to nie tylko Rosja. Tak miliarderzy odjechali światu w rok

Oxfam alarmuje o rosnących majątkach miliarderów, które przyczyniają się do pogłębiania nierówności społecznych. Organizacja wzywa do działań na rzecz zmniejszenia tej przepaści.

Na zdj. najbogatszy człowiek świata Elon Musk i dzieci z RPA
Na zdj. najbogatszy człowiek świata Elon Musk i dzieci z RPA
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anna Moneymaker, Per-Anders Pettersson
oprac. KRWL

Międzynarodowa organizacja pomocowa Oxfam zwróciła uwagę na dynamiczny wzrost majątków światowych miliarderów, który odbywa się kosztem pogłębiających się nierówności społecznych. W swoim najnowszym raporcie, opublikowanym przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, Oxfam ostrzega przed "nową arystokracją" i "oligarchią" najbogatszych.

Wzrost majątków miliarderów

Według raportu, w 2024 roku wartość majątków miliarderów wzrosła o 2 bln dolarów, co oznacza, że rosły one trzy razy szybciej niż rok wcześniej. W tym samym czasie liczba osób żyjących poniżej granicy ubóstwa niemal się nie zmieniła od 1990 roku. "Przejmowanie naszej globalnej gospodarki przez niewielką grupę uprzywilejowanych osiągnęło wyżyny uważane dawniej za niewyobrażalne" – stwierdził dyrektor wykonawczy Oxfam International, Amitabh Behar.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Test majonezów. Oto jak poradzili sobie z nim Białostoczanie

Nowa oligarchia

Behar podkreślił, że "perłą w koronie tej oligarchii jest prezydent miliarder, wspierany i kupiony przez najbogatszego człowieka świata Elona Muska, na czele największej gospodarki świata". Wskazał na prezydenta elekta USA Donalda Trumpa jako przykład wpływu najbogatszych na politykę. "Zwykli ludzie na całym świecie są przygniatani przez olbrzymie bogactwo niewielkiej garstki" – dodał Behar.

Liczba miliarderów wzrosła w 2024 roku z 2565 do 2769, a ich łączny majątek zwiększył się z 13 do 15 bln dolarów. Oxfam podkreśla, że większość fortun miliarderów pochodzi ze spadków, władzy monopolistycznej lub powiązań kumoterskich. "Ultra bogaci lubią nam mówić, że wzbogacenie się wymaga umiejętności, wytrwałości i ciężkiej pracy. Ale prawda jest taka, że większość bogactwa jest przejęta, a nie stworzona" – oświadczył Behar.

Wezwanie do działania

Oxfam apeluje do rządów o podjęcie szybkich działań w celu zmniejszenia nierówności majątkowych. Organizacja wzywa do opodatkowania najbogatszych i powstrzymania odpływu pieniędzy z globalnego południa na rozwiniętą północ. "Niepowodzenie w powstrzymaniu miliarderów sprawia, że tworzą się teraz przyszli bilionerzy" – ostrzega Oxfam.

wiadomościgospodarkaelon musk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)