100 dni w MIB: gotowa ustawa o Narodowym Programie Budowy Mieszkań
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma gotowy projekt ustawy dot. Narodowego Programu Budowy Mieszkań - poinformował podczas konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu minister Andrzej Adamczyk. Środki na jego realizację zostaną zabezpieczone w budżecie na rok 2017.
26.02.2016 17:25
W piątek w Warszawie kierownictwo resortu infrastruktury przedstawiło na konferencji prasowej działania, jakie zostały zrealizowane w ciągu 100 dni urzędowania.
Minister Adamczyk oprócz tematów związanych z infrastrukturą drogową i transportem podniósł kwestię działań resortu w budownictwie mieszkaniowym. "Narodowy Program Budowy Mieszkań był przygotowany już przed trzema laty. Mamy gotowy projekt ustawy" - poinformował minister. Dodał, że jest on obecnie modyfikowany. Ministerstwo przeprowadza "kwerendę jaka jest dostępność tych nieruchomości, będących w zasobach Skarbu Państwa, na których można realizować inwestycje mieszkaniowe".
Zdaniem wiceministra Smolińskiego, odpowiedzialnego za sektor budownictwa, należy odwrócić sytuację, w której polscy obywatele posiadają najwięcej własności mieszkań w Europie, a przez to popadają w zadłużenie. "Określimy politykę mieszkaniową państwa (), aby stwierdzić dokładny stan i znaleźć drogę wyjścia z tej pułapki" - powiedział. Wiceminister podkreślił, że w Polsce jest najmniej mieszkań na wynajem.
"Musimy znaleźć sposób aby Polacy, szczególnie ci o niższych dochodach, mogli znaleźć na rynku mieszkanie do wynajmu nie na zasadach komercyjnych. W programie pokażemy sposób taniego budownictwa z wykorzystaniem gruntów publicznych, ale także wspomożenia istniejących na rynku instytucji, czyli spółdzielni mieszkaniowych, Towarzystwa Budownictwa Społecznego, budownictwa komunalnego" - zapowiedział Smoliński. Mieszkania - jak wskazał - miałyby być dostępne w dwóch wariantach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności.
Smoliński tłumaczył, że program budownictwa mieszkaniowego wymaga środków budżetowych, a takie środki będą zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie, zatem program w pełnym zakresie ruszy w 2017 r.
W tym roku - jak powiedział - na podstawie istniejących środków finansowych rozprzestrzenionych w różnych instytucjach m.in. w Banku Gospodarstwa Krajowego, resort chce stworzyć fundusz związany z budownictwem mieszkaniowym.
Zasygnalizował też, że zostanie stworzony instrument weryfikujący osoby zamieszkujące zasoby komunalne. "Zasoby komunalne zamieszkują osoby o bardzo wysokich dochodach, następuje nawet dziedziczenie tych mieszkań, co jest absolutnie sprzeczne z pewną sprawiedliwością społeczną" - ocenił. Zwrócił uwagę, że mieszkania komunalne powinny być dla osób, które są mniej zamożne.
Smoliński przypomniał także o przegranym przez Pocztę Polską przetargu na dostarczanie przesyłek sądowych. "Doprowadziliśmy do sytuacji, że przez dwa lata prywatny operator zajmował się dostarczaniem przesyłek do sądów polskich. Był to ewenement na skalę europejską. Zrobimy wszystko aby do takich sytuacji nie dochodziło" - zaznaczył. Dodał, że w jego opinii Poczta Polska jako narodowy operator musi obsługiwać administrację państwową, a także samorządową.
Wiceminister ds. budownictwa Tomasz Żuchowski zapowiedział, że do końca roku pojawi się projekt nowego Kodeksu Budowlanego i w dalszym ciągu będą rozwijane procesy inwestycyjne. Innym zadaniem, które pozostaje w kompetencjach Żuchowskiego ma być odbudowa szkolnictwa zawodowego w obszarze budownictwa.