114 tys. euro dla zwolnionych z fabryki Cegielskiego i dostawców
Komisja Europejska zaakceptowała w piątek wniosek polskiego rządu o wsparcie dla zwolnionych pracowników poznańskich zakładów Cegielskiego oraz ich dostawców działających w sektorze stoczniowym. Kwota 114,25 tys. euro ma pomóc 189 osobom znaleźć nową pracę.
Chodzi o pomoc z "Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji".
KE tłumaczy, dlaczego pozytywnie rozpatrzyła prośbę. H.Cegielski-Poznań jest jedynym polskim wytwórcą silników okrętowych o zapłonie samoczynnym, a jego działalność uzależniona jest od sytuacji europejskiego przemysłu stoczniowego, w szczególności w Niemczech i Danii. KE zgodziła się z polską argumentacją, że zwolnienia pracowników były konsekwencją kryzysu finansowego i gospodarczego, który zmniejszył popyt na statki i doprowadził do niemal całkowitego wstrzymania nowych zamówień.
- Jest mało prawdopodobne, by H.Cegielski-Poznań i inne przedsiębiorstwa, których dotyczy wniosek o pomoc, mogły po kryzysie powrócić do normalnego cyklu produkcji, gdyż przemysł stoczniowy przeniesie się do regionów charakteryzujących się niskimi kosztami, które w latach poprzedzających kryzys w sposób spektakularny zwiększyły swoje udziały w rynku, zwłaszcza do Azji - powiedział unijny komisarz ds. zatrudnienia i społecznych Laszlo Andor.
KE przeanalizowała też poznański rynek pracy. W końcu marca 2009 r. w Poznaniu i powiecie poznańskim (czyli na obszarze, którego dotyczy wniosek) osoby zwolnione z zakładów Cegielskiego i jego dostawców stanowiły 3,8 proc. zarejestrowanych bezrobotnych. W tym samym okresie liczba wolnych miejsc pracy zmniejszyła się, co obniżyło szanse zwolnionych pracowników na znalezienie nowego zatrudnienia. Ponadto wolne miejsca pracy istnieją przede wszystkim w takich sektorach jak handel, usługi finansowe, ochrona mienia, przemysł budowlany i usługi.
Stąd konieczność przekwalifikowania się zwolnionych pracowników z obróbki metalu, obsługi maszyn itd. Na szkoleniach, zdobyciu nowych kwalifikacji i pomocy w założeniu własnej działalności ma się koncentrować pakiet pomocy. Jego łączny szacowany koszt to 175,77 tys. euro.
Po pozytywnej ocenie przez KE wniosek zostanie teraz skierowany do Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich, które zatwierdzają przekazanie środków. To drugi przypadek, kiedy Polska dostanie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. W październiku Komisja Europejska zaakceptowała wniosek o wsparcie kwotą 633 tys. euro 590 zwolnionych pracowników wielkopolskich firm z branży motoryzacyjnej. Od początku działania tego funduszu w 2007 roku był on uruchamiany już 65 razy na łączną kwotę rzędu 373 miliona euro, co pozwoliło udzielić pomocy ponad 70 tys. pracowników.
Z Brukseli Michał Kot