12 tys. złotych na dziecko. Każdy rodzic sam wybierze preferowaną kwotę
Polski Ład zagwarantuje rodzicom dodatkowy zastrzyk gotówki. Zgodnie z zapowiedziami polityków Prawa i Sprawiedliwości, jednym z filarów programu ma być Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. złotych na drugie każde kolejne dziecko.
Obietnica 12 tys. złotych na dziecko to jeden z filarów Polskiego Ładu. W money.pl informowaliśmy, że nie każdy rodzic zdecyduje, czy chce dostawać co miesiąc 500 złotych przez dwa lata, czy też 1 tys. złotych przez rok.
Zgodnie z pierwotnymi założeniami programu wybór ten przysługiwał wyłącznie małżeństwom. Samotny rodzic lub para pozostająca w związku partnerskim będzie mogła wybrać wyłącznie opcję 500 złotych miesięcznie przez dwa lata. "Dziennik Gazeta Prawna" zapytał Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej o ten zapis.
MRiPS w odpowiedzi zapowiedział zmianę projektowanego przepisu. Po nowemu wszyscy rodzice będą mieć taki sam wybór - niezależnie, czy pozostają w małżeństwie, czy też nie - czytamy na portalu Biznes.interia.pl.
Polski Ład. Wzrosną podatki, wzrosną ceny. Ekonomista broni tego pomysłu
Resort wyjaśnił również, że nowe świadczenie nie będzie uzależnione od dochodów rodziców. Nie będzie się również wliczać do kryterium dochodowego przy wnioskowaniu o świadczenia rodzinne (np. zasiłek rodzinny, czy świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego).
Czytaj też: Warto sprzedać złom. Takich cen jeszcze nie było
RKO ma przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Co istotne, nie będzie mieć znaczenia, w jakim wieku jest pierwsze dziecko. Nawet jeżeli pierworodny będzie mieć 18 lat i więcej, to rodzice otrzymają 12 tys. złotych na drugie dziecko, jeżeli spełni ono warunek formalny dotyczący wieku.
RKO otrzymają także te rodziny, w których pierwsze dziecko zmarło. W tym wypadku warunkiem jednak jest fakt, że drugie dziecko urodziło się przed śmiercią pierwszego.
Ustawa gwarantująca rodzicom 12 tys. złotych na dziecko jest jednym z filarów Polskiego Ładu. W życie ma wejść od 2022 roku, ale obejmie również dzieci urodzone w latach 2019-2020.