Trwa ładowanie...

140 lekarzy ze szpitala nadal na wypowiedzeniach

140 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w
Częstochowie cofnie wypowiedzenia pod dwoma warunkami, jednym z nich jest odwołanie wicedyrektora
ds. lecznictwa.

140 lekarzy ze szpitala nadal na wypowiedzeniachŹródło: © spotmatikphoto - Fotolia.com
d91f0t8
d91f0t8

140 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie cofnie wypowiedzenia pod dwoma warunkami, jednym z nich jest odwołanie wicedyrektora ds. lecznictwa.

O złożeniu wypowiedzeń lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP informowali kilkanaście dni temu. Argumentowali wówczas, że ma to związek ze stanem sprzętu, który nie jest serwisowany i przeglądany, wskazywali również na problemy z zaopatrzeniem w leki.

W szpitalu odbyło się spotkanie komitetu przedstawicieli lekarzy z dyrekcją szpitala. Dr Grzegorz Zieliński poinformował PAP, że lekarze nadal domagają się dymisji wicedyrektorów ds. lecznictwa i ds. ekonomicznych, ponieważ to oni - ich zdaniem - są odpowiedzialni za problemy z lekami i sprzętem oraz za "atmosferę w pracy". "Stan sprzętu i dostępność leków są to dwie najważniejsze sprawy, które decydują o kondycji szpitala" - powiedział Zieliński. Dodał, że "warunkiem odstąpienia od wypowiedzeń" jest realizacja dwóch pierwszych punktów, czyli odwołanie wskazanych wicedyrektorów.

Zdaniem dyrektora szpitala Jarosława Madowicza głównym problemem były "zaburzenia organizacyjne" między kierownictwem oddziałów szpitala i apteką, a nie dobór leków. "Uzgodniono, że zostanie opracowany koszyk leków, czyli grupa leków, która bezwzględnie musi być w dyspozycji oddziałów" - powiedział PAP Madowicz. Zaznaczył jednak, że częstochowski szpital na zabezpieczenie leków wydaje średnio 27 mln zł rocznie, czyli najwięcej ze wszystkich szpitali podległych marszałkowi województwa.

d91f0t8

Madowicz podkreślił również, że na wyłonienie nowego dyrektora ds. lecznictwa nie ma wpływu, ponieważ może on zostać wybrany wyłącznie w drodze konkursu. Poinformował, że z jego informacji wynika, że konkurs na to stanowisko ma zostać ogłoszony jeszcze w październiku a procedura przygotowania konkursu rozpoczęła się w lipcu, dlatego - jego zdaniem - "nieuzasadnione było składanie wypowiedzeń przez lekarzy" z tej przyczyny.

Zapytany o sytuację drugiego z wicedyrektorów, którego odwołania domagają się lekarze, poinformował, że "na tę chwilę nie podejmuje decyzji co do odwołania" wicedyrektora ds. ekonomicznych.

Obie strony podkreślają, że rozmowy przebiegły spokojnie. Zdaniem Zielińskiego "widoczne są pierwsze efekty protestu". Wyjaśnił, że chodzi m.in. o "częściowe porozumienie w kwestii leków" oraz rozpoczynające się przeglądy urządzeń. Dodał, że przeglądane będą m.in. inkubatory dla wcześniaków i noworodków.

Było to drugie spotkanie lekarzy z dyrekcją częstochowskiego szpitala. Kolejne rozmowy zaplanowano na początek listopada.

d91f0t8

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP informuje, że sytuacja placówki jest stabilna, wynagrodzenia wypłacane są w terminie, szpital planowo realizuje płatności za pełnione przez lekarzy dyżury, nie przewiduje się też zwolnień grupowych, przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego. "Dla szpitala został opracowany - i jest wdrażany - program naprawczy. Działania podjęte w zakresie realizacji założeń tego planu pozwalają na lepszą organizację świadczeń, co przekłada się na możliwość kompleksowego zaopatrzenia pacjenta" - podaje placówka.

(AS)

d91f0t8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91f0t8