Trwa ładowanie...

20 tysięcy ton węgla na dobę. Tak dostawy z PGG trafiają do gmin

Z powodu drastycznego wzrostu cen węgla i problemów z dostępnością rząd wprowadził przepisy, zgodnie z którymi gminy mogą sprzedawać mieszkańcom czarne złoto po preferencyjnej cenie. Węgiel dystrybuuje samorządom sześć węglowych spółek. We wtorek Polska Grupa Górnicza poinformowała, że dostarczyła surowiec do niemal 700 gmin.

PGG dostarczyła do gmin niemal 200 tys. ton węglaPGG dostarczyła do gmin niemal 200 tys. ton węglaŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
deki2qh
deki2qh

Sprzedaż Polskiej Grupy Górniczej do gmin wyniosła prawie 200 tys. ton – podliczyła spółka we wtorkowym komunikacie. To ponad połowa ilości, jaka trafiła do samorządów w programie preferencyjnej sprzedaży dla gospodarstw domowych, w który zaangażowało się sześć firm. Od początku grudnia PGG przekazuje samorządom średnio ponad 20 tys. ton węgla na dobę. W sumie PGG dostarczyła już węgiel do niemal 700 samorządów w Polsce, co stanowi 80 proc. wszystkich gmin, z którymi podjęła współpracę.

Prawie wszystkie gminy mają już umowy

Z kolei Węglokoks informował w poniedziałek, że zaopatrzył już w węgiel ponad 420 gmin z dziesięciu regionów. Opał trafił dotąd do ponad 40 tys. gospodarstw domowych, a codziennie ze składowisk Węglokoksu do gmin wyjeżdża ponad 200 transportów. Węgiel dystrybuują też do gmin spółki PGE Paliwa, Tauron Wydobycie, Węglokoks Kraj i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kryzys w energetyce. OZE stanęły. "Do tego grozi nam widmo rosyjskiego szantażu"

Jak informowała PGG w piątek, dotąd ok. 2,3 tys. gmin zgłosiło wszystkim sześciu podmiotom zapotrzebowanie na ok. 1,3 mln ton węgla do końca tego roku oraz ok. 2 mln ton w roku przyszłym, do końca kwietnia 2023 r. Do końca ubiegłego tygodnia według szacunków PGG wszystkie sześć podmiotów dostarczyło gminom łącznie ok. 400 tys. ton węgla.

deki2qh

W poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda podliczał, że węgiel został już dostarczony zgodnie z umową do 1,5 tysiąca samorządów. Do procesu dystrybucji węgla zgłosiło się w sumie 2,4 tysiąca gmin, z 2,3 tysiącem są już podpisane umowy, pozostało około 100 samorządów, z którymi rozmowy na ten temat trwają.

Trzy tony po preferencyjnej cenie

- Wiemy, że węgiel trafił już do wielu gospodarstw domowych, ale chcemy, aby przebiegało to jak najsprawniej. Przypomnę, że zmieniliśmy rozporządzenie. Wcześniej limit trzech ton był podzielony na dwie partie — do końca roku 1,5 tony i po nowym roku 1,5 tony. Zmieniliśmy to tak, że niewykorzystany w tym roku wolumen nie będzie w żaden sposób przepadał. Tak, aby nie nadwyrężać budżetów domowych w szczególny sposób przed świętami - mówił wiceminister Rabenda.

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakłada, że mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

deki2qh

Samorządy, które kupiły węgiel przed wejściem tej ustawy po wyższej cenie, będą mogły wnosić o zwrot różnicy. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. ustalono na 4,9 mld zł.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
deki2qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deki2qh