Trwa ładowanie...

20 zł najlepsze na świecie. Polski banknot z prestiżową nagrodą

Polski banknot o nominale 20 zł, wypuszczony przez NBP w zeszłym roku z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, jest najlepszy na świecie. Otrzymał główną nagrodę za "najlepszy banknot kolekcjonerski" podczas Currency Conference w Kuala Lumpur.

20 zł najlepsze na świecie. Polski banknot z prestiżową nagrodąŹródło: NBP, fot: NBP
d4ak7cv
d4ak7cv

Banknot z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski wykonała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Do obiegu został wprowadzony 12 kwietnia 2016 r., w nakładzie 35 tysięcy sztuk. Autorem projektu jest Krystian Michalczuk, artysta-grafik z PWPW.

Nagrodę ex aequo otrzymał Bank Centralny Chin za banknot 100-yuanowy.

Złota statuetkę IACA dla banknotu z Polski przynano już po raz drugi. Przed dwoma laty nagrodę otrzymał wyprodukowany na podłożu polimerowym, zatytułowany: "Setna rocznica utworzenia Legionów Polskich".

Ponadto w tym roku, do nagrody IACA w kategorii "najlepszy banknot promocyjny", nominowano kolejny druk zabezpieczony, pt. „Szachy”, który powstał w PWPW.

NBP
Źródło: NBP, fot: NBP

Nagroda przyznawana przez International Association of Currency Affairs (IACA) jest jedną z najbardziej prestiżowych w branży producentów banknotów.

d4ak7cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ak7cv