Trwa ładowanie...

300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na banknocie kolekcjonerskim NBP

Do obrotu trafiła właśnie unikatowa, papierowa 20-złotówka. To dopiero dziewiąty w historii banknot kolekcjonerski wyemitowany przez NBP. Można go kupić za 3-krotność nominału. W ten sposób bank upamiętnia 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na banknocie kolekcjonerskim NBPŹródło: NBP, fot: mat. prasowe
d4565hc
d4565hc

Każdy, kto chciałby zakupić banknot bezpośrednio od NBP, powinien się spieszyć. Został bowiem wyemitowany w limitowanym nakładzie 55 tys. sztuk. Jest do nabycia zarówno w oddziałach okręgowych NBP w całej Polsce, jak i w sklepie internetowym banku.

Jak zwykle w przypadku kolekcjonerskich monet i banknotów, ze względu na ich unikatowość, są one sprzedawane po cenie wyższej od nominału. W przypadku 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przebitka jest 3-krotna. Za jeden banknot o nominale 20 zł trzeba zapłacić 60 zł.

Po latach często taki zakup może się jednak zwrócić. Z biegiem czasu wartość rynkowa takiego banknotu rośnie. Dlatego numizmaty to nie tylko ładne pamiątki, ale i rodzaj inwestycji.

NBP
Źródło: NBP, fot: mat. prasowe nbp

Co ważne, banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się na takich samych zasadach, jak banknotami obiegowymi, a więc są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Jednak jak podkreśla NBP, posiadacz banknotu powinien mieć na uwadze fakt, że regulowanie płatności banknotem kolekcjonerskim może oznaczać sporą stratę finansową. W takiej sytuacji liczy się nominał, a nie wartość rynkowa.

Banknot o nominale 500 zł w obiegu. Do czego naprawdę będzie służył?

Najnowszy banknot to gratka dla kolekcjonerów także z tego względu, że NBP niezwykle rzadko wypuszcza kolekcjonerskie banknoty. To dopiero dziewiąta emisja w historii. Dla porównania, monet kolekcjonerskich bank wybił tylko w tym roku 12 zestawów.

d4565hc

Co ciekawe, tematyka jasnogórska była obecna także na pierwszym banknocie kolekcjonerskim, który został wyemitowany przez NBP 16 października 2006 roku. Upamiętniał wtedy Jana Pawła II.

NBP
Źródło: NBP, fot: mat. prasowe nbp

Na przedniej stronie banknotu zostały ukazane korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI (skradzione w 1909 roku). Pod koroną Dzieciątka na tle stylizowanych lilii andegaweńskich znajduje się monogram maryjny jako jedno z zabezpieczeń banknotu, tzw. recto-verso. Po prawej stronie widnieją stylizowane motywy wici roślinnej z barokowej ramy Cudownego Obrazu. Znakiem wodnym jest herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. W górnym lewym rogu umieszczono motyw roślinny z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Bożej, wykonanego z okazji koronacji.

Na odwrotnej stronie banknotu widzimy rycinę wydaną w Rzymie w 1717 roku, przedstawiającą koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej - iluminację sanktuarium i widok na ołtarz koronacyjny. Po lewej stronie widnieje plan klasztoru jasnogórskiego z obwarowaniem fortecznym, a poniżej lilia andegaweńska. Po prawej stronie znajduje się motyw roślinny z ramy Obrazu i znak wodny - herb paulinów.

d4565hc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4565hc