Trwa ładowanie...

300 zł dodatku do emerytury? O tym nie wie 700 tys. Polaków

Od 100 do 300 zł – o tyle może być wyższe świadczenie emerytalne osób, które w 2008 roku straciły możliwość przejścia na emerytury pomostowe, a które złożą wniosek o rekompensatę. Takich osób w Polsce jest ok. 700 tys. – wylicza "Dziennik Gazeta Prawna". Wciąż niewiele z nich słyszało o przysługującej rekompensacie. A dodatkowe pieniądze do emerytury są wypłacane tylko na wniosek zainteresowanego.

300 zł dodatku do emerytury? O tym nie wie 700 tys. PolakówŹródło: Eastnews, fot: Piotr Kaminonka / Reporter / EastNews
d1s0dyo
d1s0dyo

Od 100 do 300 zł – o tyle może być wyższe świadczenie emerytalne osób, które w 2008 roku straciły możliwość przejścia na emerytury pomostowe, a które złożą wniosek o rekompensatę. Takich osób w Polsce jest ok. 700 tys. – wylicza "Dziennik Gazeta Prawna". Wciąż niewiele z nich słyszało o przysługującej rekompensacie, a dodatkowe pieniądze do emerytury są wypłacane tylko na wniosek zainteresowanego.

Kto ma prawo do wyższych świadczeń emerytalnych? Osoby, które w 2008 r. straciły możliwość przejścia na emerytury pomostowe, nazywane pomostówkami. Chodzi o pracujących w tzw. szczególnych warunkach co najmniej 15-lat – są to m.in. nauczyciele, dziennikarze, kolejarze, mechanicy oraz część pracowników sektorów energetycznego i petrochemii. W 2009 r. wprowadzono im możliwość ubiegania o rekompensatę w postaci dodatku do świadczenia.

Aby otrzymać rekompensatę należy wykazać się odpowiednim stażem pracy i wypełniając druk ZUS rp-1E, zaznaczając w odpowiednim polu, że chce się skorzystać z przysługującego dodatku. Jeśli zostanie wydana zgoda – rekompensata zostanie doliczona do kapitału początkowego.

Z wyliczeń ZUS dla "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że od 2009 r. na Mazowszu wpłynęło łącznie 225 wniosków, z czego 46 odrzucono. Na Podkarpaciu tylko w sierpniu b.r. wpłynęło aż 170 wniosków o ponowne policzenie kapitału początkowego. Nie podano jednak, ile z wniosków dotyczyło samej wypłaty rekompensaty.

d1s0dyo

Dlaczego Polacy nie korzystają z rekompensat do emerytur? Eksperci tłumaczą, że problemem jest sama treść dokumentu. Druk jest tak skonstruowany, że zainteresowani wnioskodawcy najczęściej go nie rozumieją. Z drugiej strony nie wiedzą też, czy spełniają warunki i przynależą do grupy pracującej w tzw. szczególnych warunkach, a bez złożenia kompletu wymaganych dokumentów rekompensata nie jest przyznawana.

ZUS zapewnia, że mimo braku wniosku o rekompensatę, pracownicy ZUS mają obowiązek sprawdzić, czy danej osobie przysługuje dodatek do kapitału początkowego przy weryfikacji wniosku o świadczenie emerytalne.

Pomostówki dzisiaj

Zgodnie z ustawą o emeryturach pomostowych z 2008 r., prawo do pomostówki przysługuje osobie pracującej w szczególnych warunkach lub świadczącej pracę o szczególnym charakterze. Są to m.in. prace pod ziemią, na wodzie i pod wodą oraz w powietrzu.

W szczególnych warunkach pracują m.in.: górnicy, montażyści elektrycy, ratownicy ratownictwa chemicznego, dekarze, kombajniści, kominiarze, piekarze, anestezjolodzy czy ratownicy TOPR. Do tej grupy zaliczani są także tancerze zawodowi.

Pracę o szczególnym charakterze wykonują m.in. kierowcy autobusów, tramwajów i pojazdów uprzywilejowanych, nauczyciele w ośrodkach wychowawczych czy zespoły ratownictwa medycznego.

Emerytury pomostowe są wypłacane z Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP). Obowiązek opłacania składki leży po stronie pracodawcy.

d1s0dyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s0dyo