300 złotych trafi na konto do końca września. Trzeba spełnić jeden warunek
Nowy rok szkolny za pasem, ale nadal rodzice lub opiekunowie kilkuset tysięcy dzieci nie złożyli wniosku o wypłatę 300+, czyli świadczenia w ramach programu "Dobry start". Jak przypomina w poniedziałek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, złożenie wniosku o pieniądze do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Kto zrobi to później, może poczekać dłużej.
Jak poinformował w poniedziałek ZUS, według najnowszych danych zakładu rodzice złożyli ok. 2,9 mln wniosków o 300+, które obejmują 4,1 mln dzieci. Uprawnionych do tego świadczenia jest około 4,4 mln dzieci. Oznacza to, że wnioski na około 300 tysięcy dzieci nadal nie zostały złożone.
Ostatni dzwonek, by dostać świadczenie do końca września
Wypłaty pieniędzy w ramach programu ruszyły w połowie lipca. - Kwota wypłaconych dotąd świadczeń wyniosła ponad miliard złotych. Przyznaliśmy wsparcie dla 3,7 mln dzieci – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
O 300+ można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada, jednak złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września - przypomina prof. Uścińska. Jeżeli wniosek zostanie złożony później: we wrześniu, październiku lub listopadzie, pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nadchodzi czas "zaciskania pasa". Rząd jednak woli dosypać pieniądze wszystkim
300+ to popularna nazwa określająca świadczenie "Dobry start", które przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat.
Jak złożyć wniosek o 300+
Aby dostać wsparcie, trzeba złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Przy wypłacie 300+ nie obowiązuje kryterium dochodowe - każdy, kto złoży wniosek, dostanie taką samą kwotę. Świadczenie jest pomyślane jako wsparcie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w założeniu ma pomóc w zakupie podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom i pozostałego wyposażenia niezbędnego uczniom.
Wniosek można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną i przez portal Emp@tia MRiPS. Pieniądze z programu "Dobry start" przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej.