Trwa ładowanie...

300+ od poniedziałku płynie do ludzi. Rusza wypłata pieniędzy na wyprawkę

W poniedziałek pierwsza grupa dzieci dostanie wsparcie finansowe na zakup podręczników i przyborów szkolnych - wynika z zapowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W pierwszej transzy pieniądze z programu "Dobry start" trafią do 112 tysięcy dzieci. W sumie świadczenie jest przeznaczone dla ponad 4,4 mln uczniów, a rząd przeznaczy na nie ponad miliard złotych.

300+ od poniedziałku płynie do ludzi. Rusza wypłata pieniędzy na wyprawkę 300+ od poniedziałku płynie do ludzi. Rusza wypłata pieniędzy na wyprawkę Źródło: Pixabay
d39561l
d39561l

Do piątku 15 lipca do programu 300+ zostało zgłoszonych 1,87 mln dzieci, a złożono 1,3 mln wniosków - wynika z danych udostępnionych przez resort kierowany przez Marlenę Maląg. W sobotę minister zapewniła, że procedura rozpatrywania wniosków przebiega płynnie, a do tej pory świadczenie zostało przyznane na ponad 710 tys. dzieci. - Działamy sprawnie, żeby pieniądze jak najszybciej trafiały na konta rodziców - zapewniła w sobotę.

W sumie do świadczenia uprawnionych jest około 4,4 mln dzieci, rząd ma na ten cel zarezerwowaną kwotę 1,33 mld zł. Pierwsze 33 miliony złotych trafią do uczniów już w poniedziałek.

Wniosek tylko przez internet

Od dwóch lat za obsługę programu odpowiada ZUS. Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022 r. wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych, system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia. Ci, którzy zrobią to w lipcu lub w sierpniu, dostaną pieniądze nie później niż do 30 września.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Samotni rodzice znów będą mogli rozliczyć się z dzieckiem. Jest jeden wyjątek

- Warto zrobić to jak najprędzej, żeby pieniądze trafiły na konta jeszcze przed 1 września. Dzięki temu powrót dzieci do szkół będzie łatwiejszy –zachęcała w ostatnich tygodniach Marlena Maląg.

d39561l

Wnioskować o świadczenie mogą matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Pieniądze przysługują na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Z kolei na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez nie 24. roku życia. Dodatek nie przysługuje na dzieci chodzące do przedszkola ani na studentów.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów trafi wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS. Zostaniemy o tym poinformowani sms-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.

Pieniądze nie tylko dla dzieci

Warto też przypomnieć, że 1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy "Rodzina 500 plus", pierwszy obsługiwany wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć tylko drogą elektroniczną.

W najbliższym czasie rząd przekaże pieniądze nie tylko na najmłodszych. Od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. seniorom będą wypłacane tak zwane czternaste emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39561l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39561l