Trwa ładowanie...
d2374er

44 mln zł z MSP na badania anten radarów w Polskiej Grupie Zbrojeniowej (aktl.)

#
dochodzi wypowiedź przedstawiciela PIT-Radwar
#

Share
d2374er

29.07. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa udzieliło 44 mln zł wsparcia Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ) na budowę i wyposażenie w spółce PIT-Radwar stanowiska do badań anten radarów wojskowych i kompatybilności elektromagnetycznej - poinformował w środę resort w komunikacie.

Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Jak podało MSP, będzie to wsparcie niebędące pomocą publiczną. Dokument w sprawie udzielenia pomocy podpisali minister Andrzej Czerwiński i wiceprezes PGZ Michał Świtalski. "Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla strategii rozwoju spółki PIT-Radwar z grupy PGZ w obszarze radarów wojskowych, wykorzystujących nowoczesne systemy antenowe" - poinformowano w komunikacie ministerstwa.

"Stworzenie stanowiska do badań anten i kompatybilności elektromagnetycznej w komorze bezechowej umożliwi większą dokładność pomiaru, eliminację błędów pomiarowych wynikających ze zmiennych warunków atmosferycznych występujących w przypadku badań poligonowych oraz pozwoli na skrócenie czasu przeprowadzania procedur pomiarowych" - wyjaśniło MSP.

d2374er

Jak powiedział PAP Grzegorz Baran z PIT-Radwar, inwestycja pozwoli na pomiary charakterystyk anten radarowych oraz kompatybilności elektromagnetycznej różnych urządzeń o dużych wymiarach i masie (chodzi m.in. o to, czy dane urządzenie nie zakłóca pracy innych albo nie jest zakłócane przez fale emitowane z innych źródeł). Projekt przewiduje, że w ciągu 18 miesięcy w firmie powstanie laboratorium z dwiema komorami do pomiarów. Pomieszczenia z jednej strony będą odcięte od pola elektromagnetycznego z zewnątrz, a z drugiej - ich ściany będą absorbowały promieniowanie badanej anteny radarowej lub innego urządzenia.

Jedna z komór będzie miała wymiary 22 x 14,5 x 14,5 metra, druga będzie niewiele mniejsza. "W Polsce nie ma takiej komory, gdzie moglibyśmy zmierzyć np. cały radar. Wymiary komór będą jednymi z największych w Europie" - podkreślił Baran. Jak dodał, dzięki powstaniu stanowiska firma będzie mogła uczestniczyć w projektach dotyczących walki radioelektronicznej oraz skrócić czas pomiarów anten radarowych, jednocześnie podnosząc ich dokładność. Według Barana zainteresowanie badaniem anten radarowych w komorach wyraziła amerykańska firma Raytheon, producent zestawów obrony powietrznej Patriot, które chce kupić MON.

PGZ rozpoczęła działalność blisko rok temu, w trakcie edycji targów zbrojeniowych MSPO w Kielcach. W skład PGZ wchodzą spółki należące do Polskiego Holdingu Obronnego (dawna Grupa Bumar), a także firmy spoza PHO z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, jak również wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

W 60 kluczowych spółkach PGZ pracuje 17,6 tys. osób, we wszystkich 105 spółkach, w których Grupa ma udziały, jest 19 tys. pracowników. W 54 spółkach PGZ ma ponad 50 proc. akcji bądź udziałów.

Spółki tworzące grupę zanotowały w 2014 r. ponad 5 mld zł przychodu i 226 mln zł zysku. W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym PGZ znajdą się przychody na poziomie 1,917 mld zł, zysk wyniesie 84 mln 847 tys. zł, ponieważ spółki dołączały do Grupy w trzecim i czwartym kwartale ubiegłego roku.

d2374er

Podziel się opinią

Share
d2374er
d2374er